Yaşlılar İçin Egzersizin Önemi

Yaşlılar İçin Egzersizin Önemi

Eylül 1, 2015 0
shutterstock_73663168-1200x800.jpg

Yaşlılar İçin Egzersizin Önemi

Yaş ilerledikçe egzersiz yapmak vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Yaşlanmaya bağlı, tüm organ sistemlerinde yapısal ve fonksiyonel değişiklikler ve bunun sonucu olarak da aerobik kapasite, kas kitlesi ve kas gücünde azalma olmaktadır. Buna bağlı olarak egzersiz ve fiziksel aktivite önem kazanmaktadır. Yaşlandıktan sonra evde oturup kendini yormama düşüncesi tamamen yanlıştır. Tam aksi yaşlanınca spora ve egzersize daha çok önem vermeli ve hareket edilmelidir. Tabii kendini yormamak da çok önemlidir. Yaşlı insanlarda hastalıklar daha zor iyileştiği için spor yaparken sakin ve yavaş olunmalıdır. Tüm bunlara ek olarak  genellikle yaşlılık denilince herkesin aklına kronolojik yaş gelmektedir. Ancak konu vücudumuz olduğu için sayılardan farklı olarak fiziksel yaşımız çok daha önemlidir. Yani 40 yaşındaki bir kişi bazen 60 yaşındaki bir kişi gibi olarak gözükebilmektedir. Bunun sebebi her bireyin farklı özelliklere sahip olmasıdır.Doğuştan gelen özelliklere ek olarak sürekli spor yaparak fiziksel yaşınızı gençleştirebilirsiniz. Bu sebeple yaşınız için sayılara takılmayın!

Spor tavsiyesi isteyen yaşlılar için Fizyoterapistler tarafından farklı gruplara, grubun özelliklerine göre egzersizler verilmektedir. Burada, önemli olan nokta tedavinin kişisel özelliklerin göz önüne alınarak hazırlanması gerektiğidir. Örneğin; yaşlı kişilerin bir kısmında görme ve işitme etkilenirken, bazı kişilerde denge etkilenebilir. Ayrıntılı bir değerlendirmeden sonra egzersiz programları belirlenmelidir.

Yaşlılarda Spor ve Egzersiz

Gelin biraz yaşlılar için spor ve egzersizin faydalarından bahsedelim

Elbette spor sadece yaşlılar için değil herkes için önemli, gerekli ve faydalıdır. Ancak yaşlıları dikkate alacaksak, Düzenli egzersiz yapan yaşlılarda vücut daha dinç ve sağlıklıdır. Ayrıca, egzersizin kemik kütlesi üzerinde de olumlu etkileri bulunup, post-menapozal kemik kaybını da engellemektedir.Egzersizlerle beraber yaşlı bireylerin, fonksiyonlarını ve bağımsız yaşamlarını sürdürmelerinde önemli gelişmeler olmuştur. 70’li yaşlarda, spor yapmayan kişilerin esnekliği %20-30 azalmakta, bu durum fonksiyonelliği azaltmaktadır. Kısa bir süre sonra banyo, giyinme, yatağa girme ve çıkma gibi kendine bakım ve mobilite aktivitelerinde problemler başlamaktadır. Yaşlandıktan sonra spor yağmayan, hareket etmeyen ve sadece evde oturan yaşlıların bir süre sonra kendi bakımını yapamadığı gözlemlenmiştir.

Spor sayesinde yaşlılar kendi bakımını çok daha uzun süre görebilmektedir. Ayrıca hareket etmeyen yaşlılar bir süre sonra uyuşmakta ve acı çekmeye başlamaktadır. Sağlığınız için hareket etmenizi ve düzenli olarak check-up’a girmenizi öneriyoruz. Check-up randevusu almak ve biz ulaşmak için buraya tıklayın.

 


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×