Vertigo Nedir?

Haziran 30, 20200Check-Up

Vertigo Nedir?

Haziran 30, 2020 0
vertigo.jpg

Genellikle baş dönmesi olarak tanımlanan vertigoda aynı zamanda denge kaybı, bulantı hatta kusma da görülebilir. Vertigo atakları genellikle belirsizdir ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Vertigonun en yaygın türü ise BPPV yani benign paroksizmal pozisyonel vertigodur. Genellikle yaşlılarda görülen bu tür çoğunlukla iyi huyludur ve on beş saniye ile birkaç dakika arası süren baş dönmelerinden oluşur. Bu baş dönmeleri başı öne ve arkaya sallamak veya yatakta bir taraftan diğer tarafa dönmek gibi hareketler sonucu oluşabilir, aynı zamanda solunum ve baş bölgesinde kan akışının azalması da bu duruma yol açabilir. Çoğunlukla iyi huylu olduğu için de tedavi gerektirmemektedir. Check up yaptırarak da bu tarz sorunların önceden teşhis edilmesini sağlamak mümkündür.

Vertigo Neden Olur?

Vertigo labirentit ve vestibüler nörit denilen iç kulağın iltihaplanmasıyla oluşabilmektedir. Beyin damarlarının tıkanması ve beyin kanaması sonrası da oluşabilmektedir. Aynı zamanda meniere isimli hastalığa sahip olan bireylerde vertigo görülebilmektedir. Multipl Sklerozdur yani MS hastalığında da vertiligo görülebilir. Herhangi bir kafa ve boyun travması sonrası da yaşanabilen vertigonun diğer nedenleri de diyabet, düşük kan şekeri, panik atak ve anksiyete bozukluğudur.

Nasıl Vertigo Tanısı Konur?

Vertigo tanısı genellikle hastanın rahatsızlığını tarif etmesiyle belirlenir. Bu tarife uygun olarak iç kulak ve merkezi sinir sistemine uygun testler yapılır. Eğer beyine doğru olan kan akışının yetersiz olduğu tespit edilirse doppler ultrason, manyetik rezonans anjiyografi yani MR, BT anjiyografi veya kateter anjiyografi yöntemleri uygulanabilir. Tedavi yöntemi ise hastadan hastaya göre değişebilir.

Eğer hasta kendisinin veya etrafındakilerin döndüğünü sık sık görüyorsa, aynı şekilde bulantı, kusma, terleme veya anormal göz hareketleri yaşanıyorsa check up yaptırmalıdır. Vertigonun bu yan etkilerine işitme kaybı ve kulak çınlaması da eklenebilir, hastanın günlük yaşantısını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Genel sağlık kontrolü anlamına gelen check up ise vertigo hastalığının saptanmasında önemli bir rol oynar. Vertigo veya herhangi bir şikâyetiniz olmasa bile yılda bir kere yapılan check up işlemi sizi birçok hastalıktan koruyabilir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×