Tam Kan Sayımı Ne Demektir?

Haziran 28, 20200Check-Up

Tam Kan Sayımı Ne Demektir?

Haziran 28, 2020 0
kan-sayımı.jpg

Tam kan sayımı yapılmasının nedeni eğer varsa vücudunuzda belirli hastalıkların teşhis edilmesi ya da vücudunuzda olmasa bile oluşabilecek hastalıkların tespit edilebilmesi için uzman bir doktor tarafından verilen ve sonrasında yapılan önemli bir testtir. Tabi vücudunuz da şikâyetler oluşmadan önce sağlıklı iken yaptıracağınız genel bir check up hizmeti sayesinde ileriki zamanlarda tam kan sayımına hiç gerek kalmadan sağlığınızı sürekli olarak kontrol altında tutmanız daha doğru olacaktır. Böylelikle varsa bir sorununuz tespit edilecek veya bir rahatsızlık ya da bir hastalığınız yoksa bile bunların oluşmaması açısından doktorunuz sizlere belirli tavsiyeler verecektir. Bu nedenden dolayı alacağınız check up hizmeti sizin ve hatta aileniz açısından çok önemlidir. Ve check up her insanın yıl içerisinde en az bir kez yaptırması gereken önemli bir sağlık kontrolüdür.

Tam Kan Sayımı Ne İçin Yapılır?

Tam kan sayımının bir diğer adı da Latince olan Hemogram’dır. Bu kandaki hücreleri tasvir eder. Testin tam olarak yapılmasının nedeni ise kişinin vücudunda dolaşan kanın içerisindeki hücreleri saymaktır. Bu testi yaparak çok riskli olabilecek bazı hastalıkların tespiti amaçlanır. Bu nedenden dolayı da çok yararlı bir testtir. Tespit edilmesi istenilen riskli hastalıklar grubu ise, Anemi, Lösemi ve birtakım enfeksiyonlar ile bazı kan hastalıklarıdır. Peki, bu testte tam olarak hastalıkların tespiti için sonuçların ne olması gerekmektedir? Ayrıca kanımız içerisinde neler vardır ki bizleri bu şekilde riskli olabilecek ve belki de hayatımızı elimizden alabilecek bu hastalıkları meydana getirebilmektedir.

Kanını İçinde Olan Maddeler

Kanın içerisinde organlarımıza oksijen taşıyan oksijen hücreleri, yağ, şeker, hormon, metabolik artıklar, kan pıhtı proteini ve tümör belirleyiciler gibi hayati önem taşıyan birçok önemli madde bulunmaktadır. Bu maddelerden herhangi birinin eksikliği ya da herhangi birinin fazlalığı, vücudumuzda çok ciddi problemlere yol açabilecek seviyesi olan ve ilk öncelikle günlük yaşantımızda bunu bize hissettirecek ve daha sonrasında ise hayati riski taşıyan daha büyük problemlere yol açacaktır. Dolayısıyla bu nedenden dolayı uzman bir doktor tarafından yapılan kontrol ile birlikte yaptıracağınız check up işleminde, tam kan sayımı yapılarak bu kan hücrelerinin eksikliği ya da fazlalığı ile ilgili olan sonuçları sizlere verebilecektir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×