Tam İdrar Tahlili Ne İçin Yapılır?

Haziran 28, 20200Check-Up

Tam İdrar Tahlili Ne İçin Yapılır?

Haziran 28, 2020 0
idrar.jpg

Tam idrar tahlilinin amacı böbrek hastalıkları, idrar yolları ve diyabet hastalıklarını teşhis etmede kullanılmaktadır. İdrar takibinin yanı sıra check up hamilelik takibi için istenmektedir. Yapılan check up sırasında sıvı içmek ve idrara çıkmadan muayene olmak gerekmektedir. İdrar tahlilleri için tam idrar tahlili 3 aşamada değerlendirilir. Mikroskobik, görsel ve sticktir. Sağlıklı bir insanın idrarı berrak görülmektedir.

Yapılan tahlile göre bulanık ya da idrarda kanın çıkması ve kahverengiye kaçması durumunda bir enfeksiyon belirtisi kaynaklanabilir. Bazı durumlarda ise ilaç kullanımına ve beslenmeye bağlı olarak idrarın renginin bulanıklaştığı görülür. Tam idrar tahlilinde görülen bu belirtilerle teşhis belirlenir ve gereken tedavi yapılır. Diğer yapılan testlerde stick test bazı kimyasalların plastik çubukta görülmesi ve idrarın içindeki renk değişiminin incelenmesi sonucu yapılmaktadır.

Tam İdrar Testinde Parametreler Hangi Hastalıkları Gösterir?

Tam idrar testinde yapılan Dipstick testinde yüksek dansite dehidratasyon sebebi ile ortaya çıkar. İdrardaki protein az miktarda normal seyreder. Aside ph  görülmesi böbreklerde sorun olduğunu ya da idrar yolu iltihabı olduğunu gösterir.

Vücutta glukoz ve şeker saptanması oldukça az olduğundan idrarda fazla ise ve şeker hastalığı varsa görülür. İnfeksiyon bulunduğunda lökosit esteraz ve nitrit göstergeleri tespit edilir. İdrarda keton diyabet hastalığının göstergesidir. İdrarda bilirubine rastlanılması karaciğer hastalığı ve sarılığı işaret etmektedir. İdrar tahlilinde kan bulunursa mesane kanseri, böbrek rahatsızlığı ve enfeksiyon rahatsızlığı teşhisi konulmaktadır.

Mikroskobik Muayene 

Eritrosit rastlandığında böbrek hastalığı enfeksiyona rastlanılmaktadır. Epitel kontaminasyon bulgularında idrar tahlili tekrarlanmalıdır. Hyalin silindir böbrek rahatsızlığını maya ve bakteri enfeksiyon bulunduğunu gösterir.

Gaitada Gizli Kan (Normal Değerleri)

Geçmişe bakıldığında gaitada  gizli kan guiac testi ile tespit edilirdi. Günümüzde önerilmeyen bu testin yerini FIT testi almıştır. Guaiac testi kırmızı et C vitamini gibi değerlerde demir ve diyet takviyeleri için yanlış teşhise neden olmaktadır.

Hazır kitlelerle çalışılan günümüzde demir ve diyabet gibi ilaçların kısıtlanma problemi bulunmamaktadır. İnsan hemoglabini FIT ile belirlenmektedir. Kanser taraması için tek tarama olan FIT testinin yapılması yeterli olmaktadır. Sağlığınızda gerekli Check up ile idrar tahlili gibi sonuçlardan hastalıkların tanısının onulup tedavi  Kolorektal kanser taraması için sadece tek bir test yeterlidir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×