Sedimantasyon Nedir?

Haziran 27, 20200Check-Up

Sedimantasyon Nedir?

Haziran 27, 2020 0
kan-1.jpg

Sedimantasyon, antikoagüle kandaki kırmızı kan hücrelerinin dibe çökme hızını ölçme şeklinde bir kan testidir. Kırmızı kan hücrelerinin dibe çökme hızı sedimantasyon analizi ile ölçülür. Bu test ESR olarak da adlandırılır ve birçok hastalığı teşhis etmek için kullanılabilir.

Sedimantasyon Ne zaman Yükselir ve Düşer?

Bulaşıcı hastalıklarda, enflamatuar hastalıklar sedimantasyonu arttırır. Romatizmal ateş ve romatoid artritte sedimantasyon artar. Tümörler, kollajen doku hastalıkların ve böbrek hastalıkları sedimantasyonun artmasına yol açar. Tüberküloz söz konusu olduğunda yine artış olur. Kalp krizinde sedimantasyon artışı tanıyı destekleyen bir faktördür.

Sedimantasyon artış ve azalışlarının gerçek sebebini anlamak için check up doğru olacaktır çünkü altında pek çok sebep olabilir.

Sedimantasyonun Yükselme ve Düşme Nedenleri Nelerdir?

Sedimantasyon testi normal aralığın dışındaysa, hastalığın durumunu gösterir, ancak hastalığın türü ve doğası hakkında bilgi sağlamaz. Herhangi bir şikâyet olması durumunda, kırmızı kan hücresi parçalanma oranı, tanıda yapılması gereken adımların yönünü belirleyen bir sedimantasyon testi ile ölçülür. Bu testin normal değeri erkekler ve kadınlar arasında farklıdır. Normal sedimantasyon değeri kadında 8 iken erkekte bu değer 5’tir.

Yaşlılarda eritrosit sedimantasyon hızı testi sebepsiz olarak artabilir. Hamile kadınlar arasında, gebeliğin dördüncü ayından itibaren artar ve doğumdan 3 ila 8 hafta sonra hala yüksektir. Sübvansiyon testi yüksek olduğunda, birçok hasta panik yapar, ciddi bir hastalığa sahip olduklarından şüphelenir. Ancak, bu testin yüksekliği asla tek başına tanı koymaya yetmez. Bir hastalığı işaret eder. Hastalığın ne olduğunu anlamanın en iyi oylu kapsamlı bir check up yaptırmaktır.

Sedimantasyonu Düşürmenin Yolu Nedir?

Sedimantasyon testiniz yüksek çıkıyor ise, kapsamlı testlerden sonra doktor gerekli tedaviyi yapacaktır. Ayrıca periyodik olan yaptırılacak check up sağlığı korumanın en iyi yöntemlerinden biridir. Bunun yanı sıra sedimantasyonu düşürmek için yapılabilecek belli başlı şeyler de vardır. Sağlığın korunması için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Her gün 30 dakikalık fiziksel aktivite yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve iltihaplanma durumunda iyileşmeyi olumlu etkileyecektir. Bunun yanında düzenli uyumak ve bol sıvı tüketimi de önemlidir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×