Salgın Hastalıklardan Korunma Yolları

Haziran 27, 20200Check-Up

Salgın Hastalıklardan Korunma Yolları

Haziran 27, 2020 0
salgın.jpg

Dünyada birçok canlılarla yaşayan insanlar farklı mikroorganizmalar ve bakterilerin oluşması nedeni ile çeşitli hastalıklara maruz kalabiliyor. Yaşanılan çevreye yayılan mikrop ve virüslerin diğer canlılara da bulaşması neticesinde salgın hastalıklarda ortaya çıkmaktadır. Bazı rahatsızlıklar check up sayesinde belirlenebilir.

Kişinin sağlık sorunlarının nedeni ortaya çıkarılarak gereken önlemlerin alınması gerekir. Bulaşıcı hastalık taşınıp taşınılmadığı bazı tıbbi tekniklerle otaya çıkmaktadır. Gözle görülmeyen ve ancak mikroskopla görülebilen bakteri mikrop ve virüslerin ortaya çıkmasından ötürü ölümcül hastalıklarla mücadelede başlamaktadır.

İnsan metabolizması kimi zaman bazı hastalıkları bağışıklığının güçlü olması sonucunda yenebilse ve mücadele edebilse de kimi zaman bu bazı kişilerde ölümcül neticeler doğurabiliyor. Kişinin sağlığını korumasında düzenli olarak check up yaptırması bulaşıcı hastalıklarla mücadelede daha doğru tedavilerin yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Bulaşıcı Hastalıkların Belirtileri

Bulaşıcı hastalığa yakalanan kişilerde bazı değişiklikler görülebilir. Genelde bulaşıcı hastalık ne olursa olsun benzer belirtiler göstermektedir. Bulaşıcı hastalıkların bazı belirtileri ise şunlardır:

  • Ateş
  • İshal
  • Kas ağrısı
  • Yorgunluk halsizlik
  • Öksürük

Bulaşıcı hastalıklara en çok maruz olan kişiler bebek çocuk ve yaşlılardır. Bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun dirençli olmasında beslenmenin önemi büyüktür. Yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekir. Bağışıklığın düşük olması sonucu hastalıklara yakalanma riski de yüksektir.

Salgın Hastalıklardan Korunma Yolları

Herhangi bir bulaşıcı salgın hastalığa yakalanan kişide belirtiler başladığında okul gidiyorsa gidilmemesi kalabalık yerlerde bulunmaması gerekir. Hijyene önem verilmeli kişisel eşyalarını başkaları ile paylaşmamalıdır. Hapşırık ve öksürük durumunda mutlaka ellerinizle ağzınızı kapatmanız gereklidir. Tuvalet sonrası ve yemek öncesi eller mutlaka 30 saniye sabunlanıp yıkanmalıdır. Aynı şekilde yemek hazırlarken ve bebeğinize mama yedirmeden önce mutlaka ellerin yıkanması gerekmektedir.

Salgın Hastalık Sırasında Ne Gibi Önlemler Alınır?

Salgın hastalık bulunan yerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Ateşi olan hastalarla temastan kaçınılmalıdır. Salgın hastalık bulunan bölgede toplu taşıtlarda hijyene oldukça dikkat edilmesi gerekir en çok mikrobun bulunduğu tutunma demirleri ve askılarını elle temas ettiğinizde mutlaka ellerin yıkanması ya da dezenfektan ürünlerle temizlenmesi gerekir. Limon kolonyası en basit yol olarak kullanılabilir.

Eller yıkanmadığı sürece cilde ve ağza yüze sürülmemesi önem taşır.  Yerlere tükürülmesi tozla tükürüğün karışıp rüzgâr yolu ile ağza girmesine neden olabileceğinden bu tür davranışların çevrenizin sağlığı açısından yapılmaması gerekir. Yemek hazırlığı sırasında çiğ etten bazı bakterilerin çabuk yayılması sonucu hastalık oluşabilir. Yeterli olarak hemen sonrası ellerin yıkanması ve ortamın arındırılması sağlığınız için önem taşır.  Gerekirse eldiven ve maske kullanılması da önerilen uygulamalar arasındadır. Yiyecekleri iyi pişirmek meyve ve sebzeyi iyi yıkamak gerekir. Kişinin herhangi bir hastalığının olup olmadığının belirlenmesi için mutlaka rutin şekilde yıllık olarak check up yaptırması tavsiye edilir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×