Reflü Nedir Neden Olur?

Haziran 24, 20200Check-Up

Reflü Nedir Neden Olur?

Haziran 24, 2020 0
reflü.jpg

Dünyada en sık yaşanan rahatsızlıklardan bir tanesi de reflü rahatsızlığıdır. Yaşayan kişi tarafından son derece rahatsız edici ve gününü mahveden bir şey olan reflü hastalığı mide rahatsızlığı olarak da bilinmektedir. Bu mide rahatsızlığı mideden gelen asidin yemek borusuna kadar çıkması ile kişiye kendini hissettirmektedir.

Salgılanan bu madde ise safra ve mukustan oluşan bir sıvıdır. Bu kimi zaman ise kişinin boğazında bir ödeme neden olabilmektedir. Bu his neredeyse ağza kadar gelebilen acı ve ekşimsi bir asit olarak da tanımlanabilir. Yine bu asit gelmesi zamanla kişide göğüs ağrısı gibi bir şikâyete zamanla sebep olabilmektedir. Bu nedenden dolayı da kişi acaba kalbimde bir problem mi var şeklinde birtakım düşüncelere kapılabilir ve bunun da ilerisindeki durumlarda kişi panik atak rahatsızlığı yaşayabilir.

Kişi Reflü Olduğunu Nasıl Anlar Belirtileri Nelerdir?

Reflü rahatsızlığı iki çeşit olarak incelenmektedir. Bu çeşitler tipik reflü ve atipik reflüdür. Tipik reflü şikâyetleri; klasik boğaza gelen salgının acı ve ekşittirme hissi, göğüste ağrı ve ufak bir gaz da midedeki yiyecekler dışarı çıkabilmektedir. Atipik reflü rahatsızlığında ise; bilinenin aksine mideden gelen salgı ile yemek borusunda yanma ve ekşime hissi olarak değil de farkı olarak sinüzit, ağız kokusu ve kuru öksürük gibi rahatsızlıklardır.

Reflü hastalığı daha ileride kişide başka rahatsızlıklara da yol açabilmektedir. Mideden çıkan asidin nefes borusuna kaçması ile ciğerlerde astım ve uzun vade de reflü rahatsızlığı ve kronik farenjide de neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı kişinin yaptıracağı genel bir check up kontrolünde varsa reflü tespit edilecek ve eğer oluşturmuş ise genel bir kontrol yapıldığı içinde kronik farenjit ya da astım tespit edilebilmektedir.

Check Up Yaptırılmasının Önemi

Yaptırılacak olan gene bir check up kontrolü ile varsa rahatsızlıklarınız tespit edilebilecek ve bir hastalığını yoksa bile doktorunuz size oluşabilecek hastalıklar hakkında bilgi verecek ve genetik bir rahatsızlığınız olduğu dâhilde de yine ona göre size uyarılar yapacaktır. Aynı şekilde reflü rahatsızlığınız ne ölçüde ise o tespit edilecek ve başka bir yere de zarar verdi ise bu yapılacak olan check up işleminde ortaya çıkarılacaktır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×