Pelvik Ultrasonu Nedir?

Haziran 25, 20200Check-Up

Pelvik Ultrasonu Nedir?

Haziran 25, 2020 0
pelvik.jpg

Pelvik ultrasonda yüksek frekansa sahip ses dalgaları insan dokuları ile iletilir ve ortaya çıkan ekolar kaydedilir. Sonrasında bu veriler video ya da fotoğraf görüntülerine dönüştürülür. Ultrason verileri birçok farklı hastalık ve durumların teşhisinde faydalı olur. Bu yöntem safra kesesi, karaciğer, kalp, böbrek, dişi üreme organları ve ana rahminde yer alan bebekler gibi yumuşak doku yapılarının görüntülerini almak için kullanılır. Ultrason ayriyeten damarlardaki tıkanıklıkları tespit edebilir. Ultrason, diğer teşhis tipleriyle ya da tek başına kullanılabilir. Pelvik ultrason check up yapılırken gerçekten faydalı bir yöntemdir.

Pelvik Ultrason Uygulama Nedenleri?

Pelvik ultrasonda, yumurtalıkları, rahim ve fallop tüplerini kontrol edebilirsiniz. Kadın pelvik organları, mesane, rahim ve yumurtalıklar; erkek mesane ve prostat. Pelvik ultrason, kadınlarda pelvik ağrının nedenlerini araştırmak için en yaygın yöntemdir. Bilindiği üzere check up yaptırmak belli başlı arıların sebeplerini öğrenmenin yanında fark edilmeyen bir hastalığın önceden tespit edilerek önünün alınmasını sağlar. Pelvik ağrının nedenleri arasında uterusta büyük fibroidler, önemli ölçüde genişlemiş yumurtalık kistleri, yumurtalıktaki çikolata kistleri ve idrar yollarının iltihaplanması, üreterin alt ucundaki taşlar veya nadiren mesane taşları olabilir. Mükemmel radyologlar, tüm bu yerleşik patolojileri ayırt etmek için pelvik ultrason kullanır; Bu, zararsız ve hızlı sonuçlar sağlayan radyasyon içermeyen bir yöntemdir. Erkeklerde pelvik ultrason, belirli bir yaştan sonra iyi huylu prostat hipertrofisini tespit etmek ve her yaşta prostat ve mesane kanseri ve subüreteral taşları değerlendirmek için kullanılabilir.

Pelvik Ultrason Yan Etkilere Sahip Midir?

Birçok çalışma, ultrasonun bir tehlikesinin bulunmadığını ve bir yan etkisi olmadığını göstermiştir. Benzer şekilde, ultrason kesinlikle radyasyon içermez. Bu bakımdan çok güvenilirdir. Ultrasondan sonra jel cildinizden kolayca silinir. Test sonuçlarının çıkmasının ardından doktor tarafından bilgilendirilirsiniz.

Chech Up Yaptırmanın Önemi ve Pelvik Ultrason

Düzenli aralıklarla yaptırılan kontroller aslında insan sağlığını korumanın esasları arasındadır. Herhangi bir hastalığın erken teşhisi, o hastalıkla başa çıkmanın en önemli noktasıdır. Erken teşhis için yapılması gereken şey ise düzenli bir şekilde check up yaptırmaktır. Bu sayede birçok hastalığın tedavisi kısa sürebilmekte ve istenmeyen can sıkıcı durumların önüne geçilebilmektedir. Pelvik ultrason bu noktada hem kesin hem de hızlı sonuçlar verdiğinden önemlidir. Ayrıca radyasyona maruz bırakmayan bir yöntem olması ve yan etkilerinin bulunmaması da yine değerlidir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×