PA Akciğer Grafisi Nedir?

Haziran 25, 20200Check-Up

PA Akciğer Grafisi Nedir?

Haziran 25, 2020 0
pa.jpg

Toraks boşluğunun görüntülenmesi ve akciğerlerin durumunun değerlendirilmesi için uygulanan görüntüleme yöntemine postanterior akciğer grafisi denir. Testin sonucundan tam bir görüntü alınabilmesi için doğru şekilde çekilmesi gerekir. X- Işınları kullanılarak görüntüleme sağlanan bir yöntemdir. Göğüs duvarında var olan problemlerin tespit edilmesi için uygulanır. Göğüs boşluğunda bulunan kemik, kalp, büyük damarlar ve akciğerler görüntülenir. Düzenli uygulanan check up işlemlerinde mutlaka yer alan bir tetkiktir.

PA Akciğer Grafisi Nasıl Çekilir?

Postanterior akciğer grafisi çekilirken hasta göğüs duvarını görüntüleme cihazının duvarına yaslar. X- Işınları  180 santimetre mesafeden verilir. Bu sayede göğüs boşluğu büyütülür. İşlemin yapılabilmesi için yeterli inspirasyon gereklidir. Aksi halde akciğerler yeterince görüntülemez. Hastanın genel vücut sağlığı yerinde ise mutlaka ayakta çekilmesi gerekir. Ayaktaki pozisyonlarda göğüs boşluğunun büyümesi  ve iç kısmının çok iyi görüntülenmesi  sağlanır.  Doğru görüntüleme tekniği ile göğüs boşluğu içerisinde var olan tüm yapılar en ince ayrıntısına kadar görüntülenebilir.

PA Akciğer Grafisinde Ne İzlenir?

Pa akciğer grafisinde, akciğerlerin parankim dokusu, hillusların yapısı, kardiotorasik oran, trakea, pnömotoraks olup olmadığı, diyafram altındaki hava, aort, arterler, plevral effüzyonun oluşumu ve kemik yapılarının durumu kontol edilebilir. Hasta kadın ise meme gölgesin ve burada bulunan diğer yapılarda incelenebilir. Görüntülee sonucunda var olan ve oluşmaya başlayan tüm patalojik yapılar görüntülenir.  Hastanın durumuna göre ayakta direkt batın, yatarak direkt batın ve iki yönlü servikal grafi incelenebilir. Check up uygulamasında çok önemli değerlendirmelerde bulunmak için gerekli bir tetkiktir.

PA Akciğer Grafisi Nerede Çekilir?

Postanterior akciğer grafisi devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve verem savaş dispanserlerinde uygulanabilen bir tetkiktir. Uzman doktorlar bu tetkike ihtiyaç duyduklarında isteyebilir. Ayrıca ülkemizde maden, sağlık ve sanayi sektörü gibi sektörlerde işe alım öncesi uygulanan sağlık taramalarının içerisinde yer almaktadır. Check up yaptırmak isteyen kişiler hastanede çektirebilirler. Check up içerisine dahil olan tetkikin ücreti ayrıca alınmaz. Ancak özel bir kurumda sadece grafi çektirmek isteyen bir kişi en az 200 lira gibi bir ücret ödemek durumundadır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×