Menisküs Yırtığı Nedir?

Haziran 23, 20200Check-Up

Menisküs Yırtığı Nedir?

Haziran 23, 2020 0
menisküs.png

Menisküs yırtığı, dizde ani dönme veya bükülme nedeniyle ortaya çıkabilecek en yaygın diz yaralanmalarından biridir. Menisküsün yırtılması genellikle sporcuların karşılaştığı sorunlardan biridir ve günlük yaşamdaki yanlış hareketlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Olur?

Menisküsün yırtılması birçok kaza durumunda gerçekleşebilir veya yaşa bağlı olabilir. Menisküs yaşla birlikte yıpranır ve daha kolay kırılır. Menisküs dejenerasyonu 65 yaş ve üstü yetişkinlerin yaklaşık% 60’ında görülür. Ayrıca, menisküs yırtılmasını yaşa göre değerlendirmemiz gerekiyorsa, bu fenomenin 31 ila 40 yaş arası erkeklerde ve 11 ila 20 yaş arası kadınlarda görülebileceği söylenebilir.

Dejeneratif menisküs rüptürü genellikle daha ileri yaşlarda ortaya çıkar. Menisküsün zamanla aşınmasına bağlı olarak, menisküs basit hareketlerden dolayı kırılabilir. Menisküs yıpranmışsa, merdivenleri çıkarken veya inerken menisküs yırtığı oluşabilir. Bu durum genellikle orta yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Böyle bir olay yaşanmadan önce yapılacak bir check up sonrası menisküs yıpranması tespit edilebilir ve önleyici davranışlar sergilenebilir.

Menisküs Yırtığı Semptomları Nelerdir?

Menisküsün yırtılması, ağrı, şişme ve kilitleme gibi 3 ana belirtiye neden olur. Bu üç ana şikâyette hastaların büyük çoğunluğu doktorlara yönlendirilmektedir. Ağrı yırtılma bölgesinde daha şiddetlidir. Tırmanma veya çömelme sırasında ağrı şiddetlenir ve menisküsün yırtılmış kısmı eklem boşluğuna yapıştığında bloke olur. Kilitleme nedeniyle bükülmüş diz uzun süre açılamaz. Menisküsün yırtılması nedeniyle, sorunlu dizde devamlı suretle sıvı birikir. Su birikmesi nedeniyle, diz şişmiş görünür. Hasar derecesine bağlı olarak, şikâyet kişiden kişiye değişebilir. Genellikle diz ağrısı, diz şişmesi, sınırlı diz hareketi ve diz kilitlenmesi gibi şikâyetler görülür. Bu tür şikâyetler sonucunda doktora başvurarak gerekli tetkiklerin yapılması uygun olacaktır. Vücutta başka rahatsızlar olup olmadığını anlamak için check up yaptırılması da yine doğru bir davranış türüdür.

Menisküs Yırtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken tanı menisküs tedavisi için önemlidir. Kısa bir süre içinde bir doktora görünmek en iyi seçenektir ve hafif bir diz darbesinin neden olduğu ağrı bile göz ardı edilmemelidir. Herhangi bir tedavi olmaksızın kıkırdağın uzun süreli yırtılması, kıkırdak hasarına ve diz kalsifikasyonuna yol açabilir. Benzer şekilde, bu hastalığı anlamak da önemlidir. Tedavi aşamasında gerekli görülürse MR ve diagnostik artroskopi yapılabilir. Menisküs tedavisinde olduğu gibi tüm hastalıklarda erken tanı hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden düzenli olarak check up yaptırmak akıllıca bir davranış olacaktır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×