Lösemi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haziran 23, 20200Check-Up

Lösemi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haziran 23, 2020 0
lösemi.jpg

Lösemi en fazla görülen ve beyaz kan hücrelerinde meydana gelen bir kanser türüdür. Lösemi aynı zamanda kemik iliği kanseri ya da kan kanseri olarak da ifade edilebilmektedir. Bu hastalık oran olarak çocukluk çağını kapsamaktadır. Lösemi kemik iliğinden kaynaklıdır. Beyaz kan hücrelerinde lenfoid hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkar. Beyaz kan hücrelerindeki bu durum bir anormallik teşkil ettiğinden vücudun savaşma ve bağışıklık gücü azalmaya başlar. Meydana gelen kansızlık da soluk bir cilde hatta hatta morarmalara kadar belirti gösterebilir.

Löseminin Nedenleri

Lösemi hastalığının nedeni açısından bir saptama yapılması nerdeyse imkânsızdır. Doğuştan gelen hastalıklar, Down Sendromu gibi durumlar lösemiye yatkınlık olarak tanımlanabilir. Çocuklarda lösemi nedeni genetik faktörlerledir.

Lösemi belirti olarak kansızlık nedeni ile ciltte ciddi bir solgunluk meydana getirir. Sık sık yüksek ateş, terleme, titreme, halsizlik gibi durumlara neden olur. Kişide hep bir bitkinlik hep bir çabuk yorulma hali vardır. Ve dikkat çekici bir şekilde kilo kaybı başlar. Hastalığın ileri ki dönemleri lenf bezlerinde ağrı olmadan var olan şişliklere, burun kanamalarına, kemiklerde ağrıya, çocuklarda bacak ağrılarına, nefes darlığına gebedir.

Lösemi Teşhisi ve Tanısı

Lösemi tanısı konulabilmesi için hastanın yaşadıkları ve fiziki muayenesi gerçekleştirilir. Hastanın doktora başvurma hali ateşli, halsiz, bitkin, lenf bezleri büyümüş şekildedir. Fiziki muayene sonrası tam kan sayımı istenir ve kan hücreleri incelemeye alınır. Anormal bir kan hücresi tespiti lösemi tanısıdır.

Lösemi bir kemik iliği hastalığı olduğundan kesin tanı kemik iliğinden alınan parçanın patolojide incelenmesi sonrasıdır. Bu hastalıkta yaşanılan riskin gruplaması mevcuttur zaten bu gruplamaya göre de tedavi uygulanır. Başlangıç olarak damar yolundan daha sonra da ağızdan kemoterapi ilaçları verilir. Amaç merkezi sinir sistemini korumaktır. Bağışıklık sistemini korumak için radyoterapi de uygulanır.

Check-up yaptırmak lösemi ya da buna benzer hastalıklarda önem taşır. Hastada bir belirti göstermeyip aslında ilerleme kaydeden ve hayati organlara zarar veren her hastalığın önüne geçebilmektedir. Hastalık erkenden fark edilince yayılması da önlenebilmektedir. Check up aynı zamanda bazı hastalıklara karşı risk faktörleri de oluşturulup uyarı maksatlı belirleme sağlamaktadır. Check-Up sağlığı güvence altında tutmak için, sağlık sorunlarını hızlıca çözebilmek için ihmal edilmeden yaptırılmalıdır. Alınacak her önlem gelecek için bir ışıktır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×