Kötü Kolesterol Nedir?

Haziran 25, 20200Check-Up

Kötü Kolesterol Nedir?

Haziran 25, 2020 0
1-3.jpg

Kolesterol vücudumuzdaki hücrelerde bulunan ve yağa benzeyen bir maddedir. Vücudumuzda bazı fonksiyonları yerine getirdiği için önemlidir ve bir miktar bulunması gerekir. En çok karaciğerde üretilir ve bazı besinlerde çok miktarda bulunur. Kolesterol iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. İyi kolesterol HDL, kötü kolesterol ise LDL diye adlandırılır.

Sadece vücutta bulunan iyi kolesterol hem sindirime hem de fazla kolesterolün vücuttan atılmasına katkıda bulunduğu için vücudumuz için yararlıdır. Ama LDL yani kötü kolesterol vücudumuzdaki bazı dokularda çok kolesterol birikmesine ve dolayısıyla bazı organ ve dokuların zarar görmesine neden olur. Özellikle ailesinde bu tarz bir hastalık olan kişiler zaman zaman check up yaptırarak bunlara karşı önlem almalıdır.

Kötü Kolesterol Neden Zararlıdır?

Kötü kolesterolün zarar verdiği dokular arasında kalp damarları bulunuyor. Kalp damarları içerisinde birikirse kalp krizi ve kalp hastalıklarına yol açar. Bu yüzden insanlara ciddi zararlar verebilir. Ayrıca vücutta HDL’nin azalıp LDL’nin artması, yani iyi kolesterolün azalıp kötü olanın artması damar tıkanması, felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkları meydana getirebilir. Kötü kolesterol aynı zamanda hayat kalitesini düşüren zararlı bir durumdur.

Kişinin halsiz kalmasına ve sürekli baş dönmesine neden olabilir. Uzun süre kolesterolü yüksek olan kişiler çok çabuk yorulur ve sürekli bir baş ağrısı hissedebilir. Diğer organlar için çok zararlıdır. Organların dokularında birikerek işlev bozukluklarına yol açabilir. Her zaman sağlığına özen gösteren ve sağlık kontrolleri ve check up yaptırmayı ihmal etmeyen birisi bu hastalılara karşı korunabilir.

Kötü Kolesterolün Damarlara Zararları

Kötü kolesterolün en büyük zararı damarlarımız üzerindedir. Damarlarımızda birikmesi sonucunda tıkanıklığa yol açar. Damar tıkanmasının ise üzerinde çok kötü etkileri olabilir. Kalp krizi ve felç riskini beraberinde getiren bu sorunun asıl kaynağı kötü kolesterol. Genetik olarak kolesterole yatkın olan kişiler mutlaka beslenmesine dikkat etmelidir.

Aşırı yağlı besinlerden ve kırmızı etten uzak durmaya çalışmalıdır. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz kötü kolesterolle o kadar iyi mücadele edebilirsiniz. Bunun yanında kötü kolesterolün yol açtığı hastalıklara yakalanmanız yaşam koşullarınızdan da kaynaklı olabilir.

Çok yoruluyor ve dinlenmeye vakit ayırmıyorsanız ve de stresli ve gergin bir yaşantınız varsa kötü kolesterolle oluşabilecek hastalıklara karşı daha savunmasız olursunuz. Bu yüzden her zaman sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca düzenli aralıklarla check up yaptırmanız da kötü kolesterolün yol açtığı hastalıkların teşhis edilmesini ve daha çabuk iyileşmenizi sağlar.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×