KOAH Nedir?

Eylül 22, 20150KOAH

KOAH Nedir?

Eylül 22, 2015 0

KOAH hastalığının açılımı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığıdır. Kronik bronşit veya Amfizem olarak da bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nefes darlığı çektiren, zorlaştıran ve tedavi edilmediği takdirde ilerleyip ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. KOAH hastalığı kendini hemen belli etmeyen hastalık çeşitlerindendir. Belirtileri hemen ortaya çıkmaz hatta hastalığın belirtilerinin dikkat çekici boyuta gelmesi birkaç yıl sonra olabilir. KOAH hastaları genelde sigara bağımlılarıdır. Bu sebeple hastalar öksürük boğaz yanması ve balgam gibi belirtilerin sigaradan olduğu düşüncesine kapılır ve önemsemez. Bu şekilde hastaların belirleyemediği hastalıklar için check-up testleri hayat kurtarmaktadır. Check-up testlerine giren hastalar, KOAH hastalığı ilerlemeden farkına varmakta ve erken tedaviye başlamaktadır. Peki, KOAH hastalığının belirtileri nelerdir?

KOAH HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aslında KOAH hastalığının fark edilmesi için birçok belirti var ancak insanlar KOAH hastalığının belirtilerini önemsememektedir. Uzun süren kronik öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı ve güçlüğü, hırıltılı nefes alma, çabuk yorulma, aşırı halsizlik, fiziksel aktivite de zorlanma KOAH hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Öksürüğün genelde sabahları daha sık kendini belli ettiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kronik bronşitin ön planda olduğu KOAH rahatsızlıklarında öksürüğün yanında balgam çıkarma da görülür. Eğer hastalık bu dönemde fark edilmez ve sigara tüketimi devam edilirse hastalık ilerler ardından hışıltılı solunum ve nefes darlığı gibi yakınmalar meydana gelir. Bununla birlikte hastalığı ilerlemiş bazı hastaların boğazından kan  gelmesi (hemoptizi) de görülmektedir.

KOAH hastalığı başladıktan kısa süre sonra sigara tüketimi bırakılırsa KOAH belirtileri gerileyebilmekte ve hastalığın gelişimi de durabilmektedir. Aynı şekilde sigara tüketimine devam etmek hastalığın daha da ilerlemesini ve tedavisini zora sokmayı sağlamaktadır. KOAH hastalığının seyretmesi alevlenmeler şeklindedir. Stabil dönem ile alevlenmelerin tedavisi farklıdır. Ölümlerin en önemli nedeni KOAH’ın ilerlemesine sebep olan alevlenmelerdir. Diğer sağlık sorunlarının da alevlenmelere katılmasıyla birlikte hastalık ilerler ve yönetimi daha da güç duruma gelir.

KOAH ALEVLENMESİNİN ETKİLERİ

KOAH Alevlenmesi akciğer fonksiyonlarına oldukça hızlı bir şekilde zarar vermektedir. KOAH hastalığı sebebiyle gelen ölümlerin başlıca sebebi budur. KOAH alevlenmeleri verdiği zararla bir süre sonra akciğerin çalışma fonksiyonlarını tamamen durdurur.Bunun dışında alevlenmenin insan vücuduna etkileri; hastanın yaşam kalitesinde bozulma ve hastaneye yatış riskinin artmasıdır.

KOAH rahatsızlıklarının bazılarında ön planda amfizemin bulunmaktadır. Bu tür olgularda KOAH hastaları en çok nefes darlığından şikayetçi olurlar. Uzmanlara göre bu tür hastalar genelde astenik, ince yapılı tiplerdir.

Ağır ve çok ağır KOAH’larda kandaki oksijen sayısında azalma ve bununla birlikte morarma ve en sonunda kalp yetersizliğinden dolayı ayaklarda belirgin bir şekilde şişme görülür. Yaşı genç olan hastalar KOAH hastalığını bir süre sonra fark etse de, yaşlı hastalar genellikle KOAH hastalığının belirtilerini yaşa ve sigara kullanımına vurmaktadır. Tedavisine erken başlanan KOAH hastalarının tedavisi çok daha kolaydır. KOAH hastalarının sık sık solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandığı gözlemlenir. Fakat KOAH bazen hiçbir belirti göstermeden de gelişebilir. En riskli KOAH hastalığı çeşidi budur.

KOAH hastalığı oluşmaya başladıktan bir süre sonra kendini belli etmektedir. Mesela herhangi bir fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı yaşama ihtimaliniz artabilir. Ya da çok zorlanmayacak işlerde bile çok yorulup halsizleşebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak devamlı öksürük krizleri hastalığınızı fark etmenizi sağlayacaktır. Ancak hastalığınız ortaya çıkmadan önüne geçmek istiyorsanız devamlı olarak Check-up testlerine girebilir ve vücudunuzu korumaya alabilirsiniz. Check-up testleri için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×