Kansızlık Daha Çok Kimlerde Görülür

Kasım 25, 20200Check-Up

Kansızlık Daha Çok Kimlerde Görülür

Kasım 25, 2020 0
5de7a55218c7730e34195173.jpg

Kansızlık genelde çok fazla önemsenmeyen, en çok kadınlarda görülen; halsizliğe, yorgunluğa, çarpıntıya hatta hatta nefes darlığına bile sebep olabilen bir sorundur. Kansızlık hızlı bir gelişim kaydederse bayılmalar, şoklar ya da komalar gelişebilir. Kansızlık konusunda bilinmesi gereken şey; neden kaynaklandığının zorunluluğunun farkındalığıdır. Bazen demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık bazen de önemli bir hastalık sebebiyle oluşabilir.

Kansızlık Oluşumu

İnsan vücudunda yaşamsal açıdan önemli olan kan; farklı hücreler içerisindedir. Kırmızı kan hücreleri yani alyuvarlar oksijeni vücuda dağıtırlar. Kırmızı kan hücreleri eğer sayı olarak azsa kansızlık ortaya çıkar. Yeteri kadar oksijen gitmediği için hastada yorgunluk ve halsizlik belirtileri başlar.

Kansızlığa yol açan birçok faktör vardır. Bunların başında alyuvar üretiminin azalması gelir, bu da genelde genetik ve çevresel faktörler sebebi ile oluşur. Demir eksikliği de kansızlığa yol açar.  Demir eksikliği sebebi ile kansızlık görülme oranları çok yüksektir. Vitamin eksikliği ise; yeterli ve dengeli beslenme yapılmadığı takdirde kansızlık oluşumu söz konusudur. Özellikle kadınlarda rahim kanseri erkeklerde mide ya da prostat kanserleri belirtisi kansızlıktır. Kansızlık durumu bir kan tahlili ile belirlenir. Genelde yıllık yapılan check up uygulamalarında bu tahlil mutlaka yapılacak testler arasında olur.

Kansızlık İçin Neler Yapılabilir?

Kırmızı et ve balık tüketimi kansızlığı önleyicidir. Vitamin açısından meyve ve sebze tüketimi önem taşır. Demiri azaltıcı olan kahve ve çaydan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Kansızlık kadınlar için büyük bir sorun olduğundan özellikle hamilelik döneminde kadının bu durumla karşı karşıya kalmaması içim yeşil sebzeler ve baklagillerle  beslenmesi önemlidir.

Kansızlık aşırı boyutlarda olursa hastada cildinde solgunluk, aşırı yorgunluk hali, baş dönmesi, dudaklarda çatlaklar, tırnak kırılmaları ve saçlarda dökülmeler yaşanır. Kansızlık tedavisi için mutlaka sebep olan neden üzerinde durulur. Sonrasında da tedavi aşamasına geçilmelidir. Kansızlığın nedenleri olarak kırmızı kan hücrelerinin kaybedilmesi, vücudun kırmızı kan hücrelerini yok etmesi gibi sebepler gösterilebilir. Check up belirti ya da şikâyet olmadığı halde erken bulgu için yapılan tetkiklerdir.  Check up fiyatları mümkün olduğunca önceden belirlenen paket programlar kapsamında olur.

Kansızlık Belirtileri

Kolay yorulma, göğüs ağrısı, baş ağrısı, gibi nedenlerle belirlenir. Folik asit ya da anemi olaslığı yoksa rahat olma sebeptir. Check up fiyatları 2021 kapsamında yapılacak tetkiklerle kansızlık önlenir ve kansızlık durumu başlamadan erken teşhisle ağır tedavilere gereksinim kalmadan tedavi sonuçlanır


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×