Kanser Nedir?

Eylül 8, 20150Kanser Nedir

Kanser Nedir?

Eylül 8, 2015 0
heart-health-1-1200x744.jpg

Kanser Nedir?

Kanser hastalığı hücrelerin kontrolsüz bir biçimde artmasıyla ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Çağımızın en önemli hastalıklardan biridir. Normal insan hücreleri şekil değiştirip, kontrolsüzce artmaya başlarlar. 100 den fazla hastalık grubu bulunmaktadır. Kanserin birçok çeşidi bulunmasına rağmen genellikle hücrelerin kontrolsüzce artmasıyla başlar. Dünyada ölümlerin her 10 kişiden 2’si kanser sebebiyle yaşamını yitirmektedir. Kanserin bu kadar hızlı yayılmasının en büyük sebeplerinden biri de genlerimizdir. Kalıtsal olarak kanser hastalıkları gelecek nesillere aktarılmaktadır.

Kişiselleştirilmiş Tedavi

Kanserin artması ve ölümleri beraberinde getirmesi kanser tedavileri içinde sayısız araştırma yapılmasına olanak sağlamıştır. Kanserin tespit edilmesinden bu yana yapılan sınırsız araştırmalar sonucunda kanser hakkında önemli bilgiler elde edildi.  Buna göre kabaca bakıldığında birbirleriyle aynı gibi görülen kanserlerin aslında hiçbirinin birbirine benzemediği ve farklı genetik özellikler gösterdiği anlaşıldı. Bu sebeple kanser tedavileri her insanda aynı etkiyi yaratmamaktadır. Kanserin bireylere göre özel olarak incelenmesi ve tedavisinin buna göre belirlenmesi gerekmektedir. Bu anlayış doğrultusunda ortaya çıkan ve geleceğin kanser tedavisi olarak gündeme damgasını vuran bu yaklaşıma “kişiselleştirilmiş tedavi” adı verilmiştir.

Aralarında kronik myeloid lösemi, gastrointestinal stromal sarkom gibi daha nadir ve zor tespit edilen bazı kanser türlerinde yayılımı belirleyen ana moleküler mekanizmaların bulunması ve bu mekanizmayı hedefleyerek ortadan kaldıran özel tedavilerin geliştirilmesi sayesinde, geçmişte çaresiz olunan bu kanser tiplerinde günümüzde tedavisi daha mümkün ve iyi sonuçlar doğurmaktadır. Bu bağlamda, daha sık görülen kanser tiplerinden olan akciğer, meme ve bağırsak kanserleri gibi türlerinde “kişiselleştirilmiş tedavi”  araştırmaları devam etmektedir. Bu araştırmalar sonucunda bu tür kanserlerin bir bölümünde kontrol dışı üreme, etrafa hızlı yayılma ve ölümsüzleşme gibi özellikleri yaratan özel bazı genetik değişiklikler olduğu tespit edilmiştir. Bu verilerin ışığında ilaç üretimi yaygınlaşmış ve kanserin tedavi oranı daha da artmıştır. Günümüzde kanser tedavilerinin artmasına karşılık kansere yakalanan insan sayısı da artmaktadır. Günümüzde çoğu kanser türünün tedavisi mümkünken asıl odak nokta hastalığa yakalanmamak olmuştur. Bu sebeple insanlar check-up testlerine girmeyi geçmişe göre çok daha arttırmıştır.

Günümüzde hangi kanser türlerinde kişiselleştirilmiş tedavi uygulanabiliyor?

Örnek verecek olursak, Ülkemizde en sık görülen ve en ölümcül kanser türlerinden biri olan akciğer kanseri tedavisi yeni geliştirilen bu moleküler yöntemler sayesinde kişiselleştirilmiş tedavi uygulamak mümkündür. Yeni yöntemlerle sağlanan özel bazı türlere yönelik farklı ilaçlar geliştirilmiş ve uygun hastalarda çok da başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu tedavilerle henüz şifa sağlayamasak da, hastalarımızın bir bölümünü ortalama 1-1.5 yıla ulaşan sürelerle kemoterapisiz tedavi edebilmekteyiz. Bunun yanı sıra, hastanın bağışıklık sistemini etkileyerek kanserin yayılmasını engelleyen yeni bir takım ilaçlarla ilgili çalışmalar son hızla devam etmektedir. Yani kanserin tekrar nüksetme ihtimali çok daha azaltılmıştır. Çok büyük olasılıkla tedavisinde zorlanılan ve en çok hastası bulunan bazı akciğer kanseri türleri için de gelecekte yeni tedavi seçenekleri ulaşılmasına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Bununla birlikte günümüzde en yaygın hastalıklardan olan meme kanserinin de tedavisinde önemli gelişmelerden biri tümörü kontrol eden genlerin keşfedilmesiyle ortaya çıkmıştır. Meme kanseri en sık görülen kanser olması nedeniyle çok önemli bir toplumsal sorun oluşturmaktadır. Bu sebeple en çok araştırma yapılan kanser türlerinden biridir. Geliştirilmiş biyolojik araştırmalar sonucunda bu reseptörün moleküler yapısı belirlenmiş ve daha da önemlisi hücre içindeki malin davranışı kontrol eden mekanizmaların başında oturduğu keşfedilmiştir. Yakın zamanda, kemoterapi yerine aynı geni veya farklı genleri hedefleyen birden çok biyolojik ilacın birlikte kullanılması hedeflenmektedir. Kanser hastalıkları ortaya çıkmadan haberdar olmak ve erken tedaviye başlamak için düzenli olarak check-up yaptırmanızı öneriyoruz. Check-up yaptırmak istiyorsanız bize buradan ulaşabilirsiniz.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×