Kan Testi Değerleri Nasıl Yorumlanır?

Ağustos 31, 20200Check-Up

Kan Testi Değerleri Nasıl Yorumlanır?

Ağustos 31, 2020 0
417633.jpg

Polikliniğe muayene için giden pek çok hastadan istenen kan testi, tanı için doktorlara yardımcı olan tıp uygulamaları arasında yer almaktadır. Tanı aşamasında yardım eden bu test maddi olarak da uygundur.

Tanı Koymakta Yardımcı Olan Bir Yöntemdir

Kan testi yapılırken asıl amaç her hangi bir tanı koymak değildir. Kan testi yapımındaki asıl amaç muayene yapan doktorun tanı elemesi yapabilmesini sağlamaktır. Başka bir ifade ile anlatmak gerekir ise kan testi tanılar arasında eleme yapılmasının sağlandığı bir yöntemdir. Muayene aşamasında uzman hekimin yaptığı incelemeler ile tanı koyulabilmektedir. Kan testi yaptıran pek çok insan kan testi değerleri nasıl yorumlanır konusunu merak etmektedir.

Hastaların Genel Durumu Doktorlar Tarafından İncelenir

Yalnızca kan testi yapılarak hastaya bir tanı koymanın mümkün olmadığı bilinmelidir. Her hangi bir tanı koyulabilmesi için doktor tarafından hastanın genel durum incelemesi yapılmaktadır. Yapılan incelemeler mevcut olan ir hastalık varsa tespiti yapılmaktadır. İnsan vücudunda yer alan kırmızı kan hücreleri ile beyaz kan hücreleri sayımı yapılır. Kan testi değerleri nasıl yorumlanır sorgusunun kısaca cevabı bu yöndedir. Beyaz kan hücreleri insanın hastalıklara karşı savunmasını güçlendiren hücrelerdir. Kan testi ile bu değerlerin oranı gözlemlenir.

Kırmızı Kan Hücreleri İle Homoglobin İncelemesi

Kırmızı kan hücrelerinde yer alan Homoglobin proteinleri, oksijeni taşımakta olan proteinlerdir. Kırmızı han hücrelerinde yer alan Homoglobinin düşmesi oksijen taşınmasında düşüş gerçekleşir. Bu durumda düşük değerlerin tespit edilmesi hal tarafından kansızlık olarak bilinen soruna neden açar. Tıbbi olarak Anemi ismi ile adlandırılan bu durum kan testi ile tespit edilebilmektedir.

Hastalar tarafından kan testi değerleri nasıl yorumlanır konusu oldukça merak edilmektedir. Kan testi, kanda bulunan protein değerlerinin belirli cihazlar tarafından tespit edilmesi sonucu uzman doktorlar tarafından yorumlanır. Bu değerler ve yapılan muayeneler ile birlikte hasta da bulunan hastalıkların konusu koyulabilmektedir.

Lösemi, Anemi, AIDS, kemik iliği hastalıkları, enfeksiyonel hastalıklar, bakteriyel enfeksiyona bağlı hastalıklar, kan testi ile tespit edilebilmektedir. Bilinmesi gereken en önemli olgu kan testi yorumlanmasında hastanın genel durumunun ve şikayetlerinin baz alınarak tam teşekküllü bir muayeneden geçmesi gerektiğidir.

 


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×