Kan Tahlili Nasıl Yapılır Aşamaları

Haziran 21, 20200Check-Up

Kan Tahlili Nasıl Yapılır Aşamaları

Haziran 21, 2020 0
kan.jpg

Check up yapılırken de istenilen kan tahlilleri genel olarak hastanın sabah su haricinde herhangi bir yiyecek veya içecek türlerini tüketmeden kliniğe çağrılıp orada aldıkları kanla yapılmaktadır. Kan tahlilleri tahlil çeşitlerine uygun olarak mikrobiyoloji, biyokimya genetik ve viroloji laboratuarlarında test edilmektedir. Hekimler hastaları muayene ettikleri sırada hastalığın durumuna göre farklı kan testini istemektedirler.

Kan Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Doktor tarafından muayene edilen hasta sabah aç karnına kliniğe çağrılıp koldaki damardan tüpler yardımı ile alınan kan ile yapılmaktadır. Bu kan örnekleri yapılan tahlilin çeşidine göre ayrı ayrı tüplere alınarak testin yapılacağı laboratuara gönderimi yapılır. Laboratuarda testleri yapılan bu kan tüplerinin sonuçlarından bazıları gün içerisinde bazıları da işleme sürecine göre değişim göstermektedir. Check up yapılırken her doktor farklı tahlil isteyebilir.

Kaç Çeşit Kan Tahlili Bulunmaktadır?

Çeşitli hastalıkların durumunu öğrenmek amaçlı yapılan bu kan tahlillerinin farklı yöntemler kullanılarak testleri yapılmaktadır. Mesela kan sayımı (hemogram) yapılan testlerde kanın pıhtılaşmaması için özel bir maddenin bulunduğu bir tüp içerisinde muhafaza edilen kan ile yapılmaktadır. Pıhtılaşma fonksiyonu denilen APTT, Sedimantasyon ve PTZ adı verilen testlerin araştırılması yapılması için hastadan alınan kanlar da pıhtılaşmayı engelleyici özel bir kimyasal madde bulunan tüplerin içinde muhafaza edilerek laboratuara gönderilir.

Testlerin yapılacağı laboratuar gelen kan tüplerin pıhtılaşmamış bir şekilde muhafaza edilmesine mutlak surette dikkat etmelidirler. Doğru bir şekilde muhafaza edilemeyerek kan pıhtılaşırsa eğer, pıhtılaşmış kan ile yapılacak olan her bir test farklı ve yanlış sonuçlar elde edilmesine yol açar.

Genel sıralaması ile hemen hemen her hastaya yapılan biyokimya testlerinde bulunan kolesterol, üre, trigliserid, kreatin ve glikoz yani şeker gibi rutin yapılan biyokimya testlerini yapmak için alınan kan örneklerini herhangi bir özel madde içermeyen içi boş olan kan tüplerine alınarak laboratuara verilmektedir.

Tümör hastası veya bu hastalığa yakalanmış olma şüphesi olan hastalara uygulanan tümör buluş testleri de aynı şekilde uygulamaya alınmaktadır. Bu hastalıkta hastadan alınmış olan kanın laboratuara gönderilirken özel bir muhafazaya ihtiyacı yoktur yani pıhtılaşmasında bir sakınca görülmemektedir.

Tüp İçerisindeki Kandan Örnek Nasıl Alınır Ve Aşamaları Nasıldır?

Hastadan alınmış olan kan tahlili laboratuara ulaştırıldıktan sonra laborantlar tarafından kan tüpler yüksek devirlere sahip santrifüje konulur. Belirli bir süre çalıştırılarak kan içerisindeki şekilli elemanlar ayrıştırılır ve üstte kalan sıvıdan örnek alınır ve testler o sıvı üzerinde uygulanır.

Günümüz teknolojisinde kan tahlilleri yüksek özelliklere sahip cihazlar yardımı ile tam bir hijyen ortamında el değmeden yapılıyor. Yeni gelişen teknolojiler sayesinde tahlillerin çıkması ile birlikte aynı anda hekimin sistemine aktarılarak hasta doktor ilişkisini kolaylaştırmaktadır.

Check up yaptırmak insan sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Herhangi bir hastalığa yakalanma şüphesi var ise hastalığın başlamasından önce önlemler alınarak hastalığın başlamasına engel olunabilmektedir. Sağlığınız için Check up yaptırınız.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×