Kalp Krizi Nedir?

Ağustos 25, 20150Kalp Hastalıkları

Kalp Krizi Nedir?

Ağustos 25, 2015 0
lung-cancer-disease-1200x940.jpg

Kalp krizi nedir?

Kalp krizi, kalbi besleyen atardamarların kan akımının çeşitli sebeplerle aniden azalmasına veya kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanabilen bir durumdur. Kalp krizi genellikle kalp damarının pıhtı ile tıkanması sonucu oluşur. Kalp damarlarında gelişen plakların damarı tam tıkaması veya damar tabakalarında ayrılma sonrası kalp damarının tıkanması daha düşük oranlarda gerçekleşen kalp krizi sebeplerindendir.

Kriz sırasında kalp kası yeterli oksijen alamaması sebebiyle gerekli olan fonksiyonlarını yerine getiremez. Süre uzadıkça kalp kası geri dönüşümsüz olarak fonksiyon kaybına uğramaya başlar ve müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanmaktadır. Kalp krizi sırasında ölümlerin başlıca sebebi, yeterli enerji alamayan kalbin ritminin bozulmasıdır.  

Önemli olan kalp krizinin esnasında ne yapacağımız değil, kalp krizi oluşmasına neden olan faktörlerin için ne yapacağımızdır. Diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği, aşırı kilo, ailevi yatkınlık ve sigara kullanımı kalp krizinin gerçekleşmesinde önemli rol oynayan hastalıklardandır. Peki, Kalp krizi gerçekleşmeden önce belirtileri var mıdır?

Kalp krizinin belirtileri var mıdır?

Evet, kalp krizinin belirtileri vardır. Kalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu ağrı göğsün ortasında baskı tarzında olabilse de; sırtta, omuzda, boyunda ve karında da hissedilebilir. Kalp krizi geçiren hastalar baskı tarzında, beraberinde terlemenin de olduğu, bazen kusmanın eklendiği, çok şiddetli, sanki göğüs kafesi bir mengene ile sıkıştırılıyormuş gibi bir ağrıyı tarif etmektedirler.

Başta diyabetliler de olmak üzere bazı nörolojik problemleri olan kişilerde ağrı hissedilemeyebilir. Ağrıdan sonra başlıca belirtiler ise nefes darlığı, çarpıntı, sıkıntı, soğuk terleme, baş dönmesi, bulantı, kusma, sersemlik ve bayılmadır.

Kalp krizi belirtilerinin atipik olanları da vardır. Örneğin, En önemli atipik kalp krizi belirtisi kol ağrısıdır. Ağrının sol kola yayılması gibi yerleşmiş bir kanı vardır. Halbuki ağrı, sağ kola da yayılabilir. Sadece elin bir ya da iki parmağı, küçük parmağı bile ağrıyabilir. Kimilerinde çene veya diş ağrısı da görülebilir. Yani kalp krizi sadece sol tarafımıza vurmaz. Bu belirti insandan insana değişmektedir.

Kalp krizi anında ne yapılmalı? 

Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ilk olarak kendinizi güvenli bir konuma almanız gerekmektedir.  Mesela araba kullanıyorsanız hemen arabanızı kenara çekin. Devam etmeniz kendinize ek olarak başkalarına da zarar vermenize sebep olabilir. Sadece arabada değil kontrolünüzü kaybederek kendinize ve etrafınızdakilere zarar verebileceğiniz her türlü işlemi durdurmanız gerekmektedir. Ayakta iseniz, oturabileceğiniz bir pozisyona geçiniz. Sonra da size yardım edebilecek etrafınızdaki kişilere durumunuzu bildiriniz. Eğer yakınınızda size yardım edebilecek veya yardım isteyebilecek kişiler yoksa 112 acil hattını arayın. Eğer kimseyi arayabilecek pozisyonunuz yoksa kendiniz de kalp krizini yavaşlatabilirsiniz. Kalp atışlarınızda düzensizlik, hızlanma veya aşırı yavaşlama hissederseniz öksürerek kalp atışlarınızı düzene sokmaya ya da normalleşmesini sağlamaya çalışın. Eğer aspirin alma şansınız var ise 1 adet aspirini çiğneyebilirsiniz. Unutmayın ki kalp krizi sırasında aspirin çiğnenmesi ile kalp krizinden ölümler yüze 23 oranında azalmıştır. Kalp krizinde dilaltı almak kalp krizini önlemese de kan akışının artmasına neden olmaktadır. Kalp krizi esnasında sakin kalmaya ve kalp atışınızı düzene sokmaya çalışın paniklerseniz işleri daha kötü hale getirebilirsiniz. Kalp krizi geçirmeden önce yapabileceğiniz şeyler de var. Check-up testlerine girerek vücudunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kalp krizi gibi birçok hastalık için önlem alabilir ve erken tedavi ilke riskleri azaltabilirsiniz. Check-up testine girmek istiyorsanız bize buradan ulaşabilirsiniz.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×