Kadınlarda Meme Kanseri

Eylül 5, 20200Check-Up

Kadınlarda Meme Kanseri

Eylül 5, 2020 0
unnamed-1.jpg

Son dönemde adını sıkça duymaya başladığımız hastalıklardan olan kadınlarda meme kanseri, etrafımızda dahi birçok kadında görülen kanser rahatsızlıklarından biridir. Meme kanserinin nasıl tespit edileceği, meme kanseri tedavisinin nasıl yapılacağı, ne gibi tedbirler alınacağı gibi hususlarla ilgili toplum bilinçlendirilmeye çalışılmakta, bu kapsamda televizyonlarda kamu spotları yayınlanmaktadır. Meme kanseri ile ilgili en büyük belirti memede elle dokunulduğunda bir kitle ile karşılaşılmasıdır. Ele gelen kitlelerin büyük bir kısmı iyi huylu tümörlerdir. Fakat memede kitle tespit edildiğinde mutlaka bunun sebepleri araştırılmalıdır.

Memede Kitle

Memede kitle genellikle iki şekilde oluşur. Bunlardan birisi içi sıvı dolu olan kitledir ve bunun adına kist denir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde daha da sertleşen kist zaman zaman ağrı da yapabilir. Özellikle kadınlar 40 yaşını geçtiğinde bu tür kistlerle daha sık karşılaşırlar. Söz konusu basit kistler kadınlarda meme kanseri belirtisi olarak nitelendirilemez. Meme kanseri olarak nitelendirilecek kistler içi farklı bir doku ile dolu olmalıdır. Hangisinin zararlı hangisinin zararsız olduğunu anlamanın en iyi yolu kitleye ultrason ile bakılmasıdır.

Meme Derisinde Değişiklik

Kadınlarda meme kanseri bazı durumlarda meme içerisinde kitle oluşmadan direkt olarak dış kısımdaki deride bazı değişiklikler oluşması ile de anlaşılabilir. Memenin bir bölgesinde kızarıklık, portakal kabuğu görünümü, kalınlaşma gibi belirtiler aynı zamanda meme kanserinin de belirtisi olabilir. Meme derisinde bu gibi değişiklikler hissediyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Meme başında kızarıklık, kalınlaşma veya meme başında yara oluşması gibi durumlar da yakından takip edilip incelenmesi gereken bir durumdur.

Meme Başının İçeri Doğru Çekilmesi

Meme başının normal duruş pozisyonu bellidir. Meme başı ne çok dışarıya çıkık ne de içeriye çökük olmalıdır. Bazı kadınların meme başları doğuştan içeri çekik olabilir. Bu durumda çocuk emzirmek dahi mümkün olmaz. Bu tür kronik bir durumdan kaynaklı memenin içeri doğru çökük olması meme kanseri için dikkat edilmesi gereken bir durum değildir. Meme kanseri için dikkat edilecek husus memelerden birisinin son dönemde içe doğru çökmesi olabilir


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×