İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadardır

Haziran 20, 20200Check-Up

İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadardır

Haziran 20, 2020 0
kalori.jpg

Giderek ağırlaşan yaşam şartlarında, sağlıklı olabilmek de günden güne zorlaşan bir durum haline gelmiştir. Düzensiz yaşam, gün boyu çekilen yorgunluk, ağır ev ve iş hayatı, geçim kaygısı gibi etkenler insanlar üzerinde yoğun bir baskı ve stres oluşturmaktadır. Bu gibi psikolojiyi kötü etkileyen durumların yanı sıra dikkatsiz beslenme ve gereken kalori alımının üstüne çıkma, hayatı giderek zorlaştırmaktadır.

Hormonlu gıda üretiminin ve satışının zirveye çıktığı şu yıllarda, insanların da her şeyi daha pratik hale getirmeye çalışması, insan sağlığını son derece olumsuz etkiler. Yenilen sebze ve meyvelerden gereken vitamin, mineral ve diğer besin takviyeleri alınamıyor. Bunun yanı sıra, yorucu bir iş ya da okul gününden sonra eve gelip yemek yapmak, bazı insanlar için işkence gibi görünmektedir. Bu nedenle de hazır ve dondurulmuş gıda kullanmak insanlar arasında son derece yaygın bir alışkanlık haline geldi.

Fakat bu durumlar aslında pratiklikten ziyade insan sağlığını riske atan ve çok büyük olumsuz sonuçlar doğurabilecek durumlardır. İlerleyen yaşlarda yapılan Check-up kontrolleri, bu sağlıksız beslenmenin bedellerini kişilere en acı tablolar ile göstermektedir.

Sağlıklı Bir İnsanın Tüketmekten Kaçınması Gereken Gıdalar

Genellikle hazır gıda olarak satılan tüm ürünler insan sağlığı için zararlıdır. Bu ürünler günlük alınması gereken kalori miktarının çok fazla aşılmasına sebep olur. Kalori miktarı aşıldığında kişiler kilo almaya başlar. Kilo almak sadece görsel bir olumsuzluğa yol açmaz. Fazla kilo insan vücudunda birçok hastalığa yol yapan önemli bir etmendir.

Fazla kalori alımı ile kilo almak insanlarda zaman içinde oluşacak yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi gibi belirtiler yaratır. İlerleyen safhalarda Check-up tahlillerinde, kalp ve damar rahatsızlıkları, diyabet, tansiyon, kolesterol ve hatta kanser gibi rahatsızlıkların oluşmasında rol oynar.

Bu nedenle hazır gıdalar, şekerli ve asitli içecekler, bisküvi, kek ve cips gibi gıda ürünlerinden uzak durmak gerekir. Tatlı ihtiyacı doğal şekerler barındıran meyveler ile bastırılmalıdır.

Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı Kadın ve Erkeklerde Değişir Mi?

Yetişkin bir kadının günlük alması gereken maksimum kalori miktarı 1800 ile 2000 arasıdır. Erkeklerde ise bu miktar 2250 ile 2500 arasıdır. Bu miktarlar kişilerin yaşı, boy ve kilo oranı ve vücut kitle indeksine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Erkeklerin metabolik faaliyetleri kadınlara göre biraz daha hızlı olduğundan aynı yaşta ve aynı vücut kitle indeksine sahip bir erkek bir kadına oranla bir miktar daha fazla kalori alabilir. Vücut kitle indeksleri check-up kapsamına girmektedir. Metabolik hareketlerin sağlıklı olduğundan emin olmak isteyen herkes senede en az bir defa Check-up yaptırmalıdır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×