Her Yıl Düzenli Check Up Yaptırmanın Faydaları

Haziran 19, 20200Check-Up

Her Yıl Düzenli Check Up Yaptırmanın Faydaları

Haziran 19, 2020 0
check-up.jpg

Check up kelimesinin Türkçe anlamı genel sağlık kontrolüdür. Genel sağlık kontrolü herkes tarafından yılda bir defa yapılması gereken çok önemli bir işlemdir. Genel sağlık kontrolü kişiye özel yapılmasına rağmen genel olarak kan değerlerinden, idrar tahlili, kanser taraması, böbrek ve karaciğerin çalışmasından, solunum ve bunlar gibi işlemlerden oluşmaktadır.

Kişiye özel bir kontrol olması dolayısıyla hastanın klinik durumu, cinsiyeti, aile geçmişi, yeme, içme, egzersiz alışkanlıkları ve kullandığı ilaçlar gibi şeyler de göz önünde bulundurularak yapılır. Yapılan testler kişinin durumuna göre daha kapsamlı veya daha basit olabilir. Genellikle yılda bir defa yapılan check up işlemi hastanın herhangi bir şikâyetinin olup olmaması, yaşı ve varsa hastalığına göre değişebilir. Bu durumda doktorumuzla iletişim halinde kalarak randevu programına uyunulmalıdır. Genel sağlık taramasının sıklığı yaş ilerledikçe artabilir, çeşitli risk gruplarında olan hastalar içinse daha sık olabilir.

Check Up Sizi Nelerden Korur?

Düzenli check up ile korunabileceğiniz hastalıklar şunlardır:

  • Kanser
  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Düşük kan değerleri
  • Karaciğer ve böbrek hastalıkları
  • Enfeksiyonlar
  • Solunum hastalıkları
  • Kemik erimesi
  • Göğüs hastalıkları
  • Hormonal problemler
  • Cilt hastalıkları

İç hastalıklar ve risk grubunda olduğunuz hastalıklar erken teşhis edilerek kısa sürede tedavi edilebilir.

Düzenli Check Up Yaptırmanın Faydaları

Düzenli olarak check up yaptırmak hastalıklarımızın durumunu öğrenme, güncel sağlığımız hakkında bilgi edinme ve erken teşhis konusunda çok önemlidir. Herkes düzenli genel sağlık kontrolüne girmeli ve bunu hayatında bir rutin haline getirmelidir. Erken konulan teşhis ile başta kanser olmak üzere pek çok ölümcül hastalıktan kurtulunabilir, erken teşhis ise ancak düzenli genel sağlık kontrolü ile konulabilmektedir.

Özellikle yaş ilerledikçe risk seviyesi de artan kanser türleri olan erkeklerde damar hastalıkları, akciğer, prostat ve kolon kanseri, kadınlarda ise kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları, menopoza bağlı problemler, rahim ve meme kanseri de yıllık kanser taramasında yapılmaktadır. Bu tür genel sağlık taramalarının erken teşhis ve alınabilecek önlemler hakkında kişinin bilgilendirilmesiyle bir nevi hayat kurtardığı söylenebilir. Özellikle de yaşı ilerleyen hastaların ve risk grubunda olanların genel sağlık kontrolleri ise daha kısa aralıklarla yapılmalıdır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×