Hamilelikte İshal Zararlı Mı?

Haziran 17, 20200Check-Up

Hamilelikte İshal Zararlı Mı?

Haziran 17, 2020 0
ishal.jpg

Hamilelik ishal hali birçok anne adayında yaşanan sıkıntılı bir haldir. Özellikle vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler sebebiyle ve sindirim sistemindeki bozulmalar sebebiyle bu durumla karşı karşıya kalınır. Her bir bireyin kendine has bir yaşam tarzı ve beraberinde beslenme düzeni vardır. Bu düzen özellikle bir kadının hamile kalması ile birlikte 360 derece değişime uğrar. İşte yapılan bu değişiklikler bile sindirim sistemi değişiklikleri; dolayısıyla ishale neden olur. Check up yaptırarak bu tarz sağlık sorunları karşısında daha iyi tedbirler alınabilir.

Hamilelikte İshalin Nedenleri

Beslenmeden çeşitli ilaçlara kadar birçok faktör hamilelikte ishalin nedenleri arasındadır. Hamilelik esnasında ishalden korunmak elbette ki önem taşıyan bir durumdur. Hamilelik döneminde bir anne adayının hem kendini hem bebeğini koruma zorunluluğu vardır. Yediği besinlerden, içtiği suya kadar dikkatli olmak zorundadır. Tükettiği her şeyi sağlıklı olmasına özen göstermelidir. İshal oluşumu sonuç itibariyle bağırsakların yorulması ile meydana gelir. Bu yorulmaya sebep olacak faktörlerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik döneminde yaşanan ishaller zararsız olarak görülse de uzun süreli olduğu takdirde mutlaka doktorunun bilgisi altında olunmak zorundadır. Hamilelikte yaşanan ishal bebeğe zarar vermez. İshal eğer ciddi boyutlarda bir sıvı kaybı ile seyrediyorsa o zamanlarda bebek etkileşime girer. Bu durum aynı zamanda anne adayını da olumsuz etkiler.

Hamilelik esnasında ishalin geçmesi için anne adayına bol su içmesi önerilen tek noktadır. Böylelikle sıvı kaybı yaşanmayacaktır. Bol su içmek hamilelikte ishal olanlar için büyük önem taşır. İshal ile özellikle yaz ayları hamilelerinde daha sık yaşanır. Süt ve sütlü ürünlerin tüketiminde, yumurta gibi besinler ishale neden olabilir. Vücut bu rahatsızlığı ishal tepkisiyle atar. Hamilelikte ishal halinde anne adayı haşlanmış patates, muz, elma tüketebilir.

Check-up periyodik olarak yapılan sağlık kontrolleri kapsamıdır. Hastalık olsa da olmasa da bir bireyin 35 yaş sonrasında genel sağlığını korumak ve erken teşhis için her yıl düzenli olarak yaptırması gereken bir taramadır. Özellikle check up önemi bazı kronik hastalıklarda artı önem taşır. Zira bazı hastalıkların belirtileri yüksek bazıların ki ise düşük ve belirsizdir. Bu noktada periyodik yapımı tercih edilen check up kontrollerinde bu durum yakalanır ve risk erken tanı ile çözüme kavuşturulur. Düzenli check up hayat kurtarır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×