Hamilelikte Check Up Yapılabilir Mi?

Haziran 17, 20200Check-Up

Hamilelikte Check Up Yapılabilir Mi?

Haziran 17, 2020 0
hamile.jpg

Hamile olan kadınların önceliği, dünyaya getirecekleri bebeklerinin sağlığını koruyabilmektir. Kadınların akciğer grafisi, radyolojik tetkik haricinde radyasyon barındırmayan sağlık taramalarından faydalanabilirler. Hamile kadınların check-up yaptırmadan önce gıda tüketmemeleri gerekiyor. Kahve, çay, meşrubatlar  ve su tüketmemek için çaba sarf edilmelidir. Zorda kalındığı vakit en fazla 1 bardak su içilebilir. Bebeğe zarar vermemek için hamile bir bayanın asla sigara içmemesi gerekiyor. Özellikle check-up uygulanacağı zaman sigara ve buna benzer tütün mamulleri bırakılmalıdır. Check randevusundan önce sigara içen insanlar ile bir arada vakit geçirilmemesinde fayda vardır.

Hamileler Check-Up Randevusunu Erteleyebilir Mi?

Hamile bayanların, gebelik sürecine bağlı olarak ilk 4 ay içerisinde mide bulantısı yaşamaları normaldir. Fakat check-up yapılmadan önce kişi: halsizlik, ateş, mide bulantısı, enfeksiyon, baş dönmeleri, düşük ve yüksek tansiyon yaşanır ise hekim ile görüşme sağlanılmalıdır. Hamile bayanda bu tarz belirtilerin olması bebek için risk oluştururken check-up sonuçları hakkında doğru bilgi vermeyebilir. Doktor izni ile antibiyotik kullanılıyorsa, durumlar oluyorsa bu durum mutlaka iletilmelidir. Hamile bayanda şeker hastalığı var ise check-up yaptırılırken kayıtlara not edilmelidir.

Check-Up Sırasında Neler Yapılıyor?

Hamile bayanların beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzları, egzersizleri uzman hekim kontrolünde değiştirilebilir. Check-up ve sağlıklı gebelik tetkikler sayesinde mümkün hale geliyor. Anne adaylarına detaylı checklar hamilelik döneminde yapılıyor. Sonuçların avantaja dönüştürülmesi önemlidir. Muayene sırasında fetüsün büyüklük oranı, ne kadar olduğu, yerleştiği alan ve kalp hızı, ultrosonografik incelemeler ortaya çıkarılır. Hamilelik döneminin 11 ve 14. haftaları aralığında fetüsün ense kalınlık oranı, burun kemik kalınlığı, kalp atım hızı ve kalbin delik olup olmadığı inceleniyor. Kalbe giden damar yollarında bir sorun var ise durum aileye iletilir ve doğum sonrası müdahale edilir.

Check-Up Takibi ve Kan Tahlili

Konbine olarak yapılan testlerin sonuçları yüksek risklerin grubuna giriyor. Detaylı olarak yapılan ultrasonografide, çeşitli anomaliler saptanır. Bebeğin kromozomlarının yapıları ve sayıları incelenir. Hamilelik 10. haftaya geldiği zaman annenin karnından bir takım örneklemler alınıyor. Bu sayede fetüsün sağlığı hakkında bilgi sahibi olunuyor. Hamilelikte check-up ile birlikte bebeğin sağlığına göre şeker yüklemesi yapılıyor. Yüksek şeker oluşumunu, fetüsün sıvı fazlalığına bağlı risk oluşturuyor. Hamilelik döneminde mutlaka check-up yapılmasına dikkat edilmeli ve ihmal edilmemelidir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×