Fmf Hastalığı Nedir?

Haziran 16, 20200Check-Up

Fmf Hastalığı Nedir?

Haziran 16, 2020 0
fmf.jpg

Fmf hastalığının orijinal adı aslında Ailesel Akdeniz Ateşi hastalığıdır. Bu hastalığın ana bulgusu ise ateştir. Hastalık ayrıca karın ve akciğer zarlarının ve eklemlerin iltihaplanmasıyla da gelişebilir.

Bu hastalık tedavi edilebilen bir hastalık olmasına rağmen, en ciddi ve endişe verici komplikasyon, böbrek yetmezliğidir, bu da Amiloid denilen bir tür nişastanın böbreklerde birikmesine bağlı olabilir. Protein benzeri maddelerden kaynaklanır. Böbrek yetmezliği oluşmadan önce ağrıların sebebini anlamak için check up yaptırmanız önem arz eder.

Fmf Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastaların% 80 ila% 90’ında 80 yaşından önce ailesel Akdeniz ateşine görülür. Hastalığa tekrarlanan ateş ve ağrı eşlik eder, bu nedenle periyodik ateş sendromu denir. Ateş dönemi genellikle bir ila üç gün sürer ve etkilenen insanlar genellikle rahatsız olmazlar.

38 derecenin üzerinde bir ateş, karın ve göğüs ağrıları, eklem ağrıları ve şişlikleri, Acıya yol açan, kimi zaman da ayakaltlarında ya da bacağın alt kısımlarında şiddetli cilt kızarıklığı belirtiler arasında yer alır. Tekrarlayan ateş farklı ve sık sık değişen yoğunluklarda ortaya çıkabilir.

Çocuklardan ve yetişkinlerden gelen şikâyetler genellikle benzerdir ve zaman geçtikçe eklem ağrısı genellikle azalır. Ailesel Akdeniz ateşi tedavi edilmezse, amiloidoz gelişir. Protein organlarda (genellikle böbrekler) birikerek hasara neden olabilir. Bu nedenle, hastalığı erken teşhis etmek ve tedavi etmek önemlidir. Yüksek ateş ve ağrıların sebebi pek çok hastalıktan kaynaklanabilir. En doğru nedeni anlamanın yolu ise check up yaptırmaktır. Hem erken teşhis hem de doğru teşhis için bu elzemdir.

Fmf Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Ailesel Akdeniz ateşinin nedeni, Adeniz ailesi genlerinin mutasyona uğramasıdır. Ancak bu durum için, genlerin ikisi hastalığın başında görünmelidir.

Bugüne kadar yaklaşık 200 farklı mutasyon tanımlanmıştır. Hastalığın adı makul olmayan bir şekilde “ailesel” Akdeniz ateşi değildir. Mutasyon geçirmiş gen çocuklara geçebilir. Bu duruma otozomal resesif kalıtım denir.

Bu, ailesel Akdeniz ateşine sahip olmak için, bir kişinin sadece bir gen değil, iki mutant gen taşıması gerektiği anlamına gelir. Bu hastalığın erken teşhis edilerek ciddi hasarlara yol açmaması için en iyi seçenek check up yaptırmaktır. Genel sağlığı korumak açısından düzenli check up yaptırmak iyi bir tercih olacaktır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.


Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by
×