EGK Çektirmenin Avantajları

Haziran 15, 20200Check-Up

EGK Çektirmenin Avantajları

Haziran 15, 2020 0
ekg.jpg

Sağlığını önemseyen her bir insanın yılda bir defa yaptırdığı Check up oldukça fazla avantajları vardır. Kısa adı EKO olarak bilinen ekokardiyografinin çekimi, açılımı ses ötesi dalga anlamına gelen ultrasondan faydalanılmaktadır. İnsan oğlunun duyabilecek ses düzeyinin altında bir ses olan ultrason dalgaları 18.000-20.000 titreşim/sn lik bir değere sahiptir. Ultrasonun oluşturmuş olduğu bu ses dalgaları tüp şekline benzeyen bir alet vasıtası ile elle tutularak hastanın göğüs bölgeselinde dolaştırılıp kalbe ulaşılması sağlanmaktadır.

Aletten yayılan bu ses dalgaları kalp duvarlarına, kaslara ve kalp kapakçıklarına ulaşıp tekrar elle tuttuğumuz alete geri yansırlar. Aletin gezdirildiği farklı dokulara göre ses dalgası da farklı yansımaktadır. Bu alet sayesinde kalpten geri yansıyan ses yansımalarını bilgisayar aracılığı ile ekrana verilir ve istenildiği zaman kâğıda dökümü alınabilir. Bu sistem sayesinde hasta kalbi ile önemli bilgi edinilebilir ve vücuda herhangi bir zararı söz konusu değildir.

EKO Yapılmasının Avantajları Oldukça Fazla

EKO sayesinde kalp kapak rahatsızlıkları, kalp boşluğunun boyutu, kalbin normal boyutta olup olmadığı, kalp duvarlarında oluşan hareketlilik, kalbin iç basınç oranı, kalp boşluklarında meydana gelebilecek pıhtılaşmaların tespit edilir. Ayrıca kalp kasılması ile birlikte tek seferde atılan kan miktarı ve oranı (Bir kalp kanla dolduktan sonra kasılarak içinde biriken kanın belli bir oranda damarlara dağıtır. Bu atılan kan oranına ‘’ejeksiyon fraksiyonu’’ adı verilmektedir. Tek seferde oluşan bir kalp kasılması ile yaklaşık olarak %55 ila 70 arasında bir kan atılımı sağlanmaktadır) test edilebilir. Özetlemek gerekirse Check up ile yapılan bu test ile kalp romatizmaları, kalp kapak rahatsızlıkları, kalp yetmezliği, kriz, doğumdan itibaren başlayan kalp rahatsızlıkları gibi durumlar kolayca belirlenebilir.

Yapılan bu test ile kalp kapağı ve duvarında oluşan hareketlerin bilgisi edinilir. İşlem sırasında herhangi bir radyoaktif madde ya da iğne çeşitleri kullanılmamaktadır. Hiçbir ağrı hissedilmemekle beraber hastanın sağlığında bir zarar oluşturmaz.

Peki EKO Nun Dezavantajları Var Mı?

Yapılan bu testi hastaya uygulayacağı zaman çok dikkatli davranması gerekir. Çünkü yeteneğe bağlı olan bu test hastadan alınan sonuçların doğruluğunu etkileyebilmektedir. Hastanın yapısal durumundan dolayı alınan sonuçlar iyi olmayabiliyor. Bunun nedeni de kişi ekojenik olmamasından kaynaklanabilmekte. Bu şekilde olunca da kalbin bazı bölümleri net görülemeyebilir. Check up yaptırılması düşünülen klinikler iyice araştırılmalı ve bu gibi testleri yapma konusunda yetenekli olup olmadıklarının bilgisinin edinilmesi hasta açısından yararlı olur.

Check up her insanın yılda bir kere hastanelerde veya bu testi yapan kliniklere giderek yapılması gerekmektedir. Check up ileride oluşabilecek olan tüm rahatsızlıkların ününe geçilebilmesi için büyük fayda sağlamaktadır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×