Diyaliz Nedir?

Haziran 15, 20200Check-Up

Diyaliz Nedir?

Haziran 15, 2020 0
diyeliz.jpg

Böbreği çalışmayan kişiler, yüzde 15’in altında bir düzenekte çalışan organ ile yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar. Vücut içerisinde oluşan atık madde, yarı geçirgen zar sayesinde vücuttan uzaklaştırılıyor. İnsan sağlığının ömrünü uzatmak için mutlaka böbrekler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Erken teşhis açsından check-up yaptırmak gerekiyor. Bel kemiklerinin iki yanında bulunan böbrekler, risk oluşturuyor. Çünkü herhangi bir hastalık ortaya çıktığında semptomları kolaylıkla belirti vermiyor. Böbrekler vücutta bulunan zararlı toksinin kandan temizlenip idrar yolu ile atılmasına destek oluyor.

Diyalizin Kullanım Nedenleri Nelerdir?

Üremik sendrom adı verilen böbrek yetmezliği birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkıyor. Böbrek hastalığı evreleri atlayarak risk oluşturur. Kalıtımsal olan böbrek hastalığı, polikistik bir hastalıktır. Yıllar içerisinde sessiz bir düzende ilerleyebilir. Öksürük, ağrı ve çarpıntı gibi belirtileri var olup doktora gidilmezse hastalık ortaya çıkıyor. Böbrek hastalığının bir diğer nedeni ise şeker hastalığıdır. Böbrek yetmezliğinde ön safhalarda yer alan şeker hastalığı check-up sayesinde ortaya çıkıyor. Öncelik ile böbreğin damarları ve yapısı tamamen bozuluyor. Check-uplar sayesinde bütün sebepler ortaya konuluyor ve tedavi yapılıyor.

Diyaliz İçin Check-Up Yaptırmanın Avantajları

Kişide primer ve sinsi ilerleyen hastalık var ise check-up yaptırmak çözüm odaklı bir yaklaşımdır. Diyabet oluştuğu zaman geç kalınmış olabilir. Oluşmadan gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekiyor. Nefrolojik yani böbrek hastalığı için check-up testi önemlidir. Konu hakkında toplumun bilinçlenmesine özen gösterilmelidir. Özellikle nefrologlar, diyaliz doktorları konu hakkında çaba sarf gösterebilirler. Gelişen ülkelerin bilinçlenme ve aydınlanma süreçleri hızlandığı için diyaliz hakkında check-up çoğu kişi uygulatıyor. İyi bir düzende değerlendirilen idrar analizi böbrek hastalığının olup olmadığı hakkında ufak bir bilgi verir. Check-up geniş kapsamlı bir uygulamadır.

Diyaliz Kullanmanın Faydaları

Kronik açıdan böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin, böbrek fonksiyonlarında bozulma ile sonuçlanır. Periton ve hemodiyaliz böbreklere destek oluyor. Diyaliz uygulama sırasında böbreğin bütün görevlerini yerine getiremez. Hastalar diyaliz sayesinde ilaçları düzenli olarak alabiliyorlar. Diyaliz içerisinde ince elyafların yer aldığı bir filtre vardır. Lif, yarı  geçirgen membranı toksin, üreler, küçük parçalar içinden geçiyor. Duvarında bulunan mikroskobik olan gözenekler yan duvara aktarılıyor. Bu işlem sayesinde hasta kendisini sağlıklı ve huzurlu hisseder. Düzenli aralıklar ile sağlığımızı tehlikeye atmamak için check-up yaptırılması gerekiyor.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×