Dâhiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

Haziran 14, 20200Check-Up

Dâhiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

Haziran 14, 2020 0
1-1.jpg

Dâhiliye yani iç hastalıkları; hastalık teşhisinde ve tedavisinde ilgili olan uzmanlık alanı olarak tanımlanabilir. Dâhiliye bölümü 15 yaş üstü hastalar kapsamındadır. İç organlarla ilgili yaşanan rahatsızlıklar, teşhisi, tedavisi konularında destek olur, tedavisini verir gerekirse yönlendirme yapar. İç hastalıkları birçok hastalığın belirtilerini gösterme özelliği de taşıdığından ilk teşhis açısından önemli bir alandır. İç hastalıkları; solunum yolu hastalıkları, hipertansiyon ve daha birçok hastalıkları kapsar. Check up tüm bu hastalıkların teşhisinde ise en önemli kontrollerdir.

Dâhiliye Kapsamında Yer Alan Hastalıklar

Dâhiliye kapsamında alerji, hormon hastalıkları, kan hastalıkları, kalp hastalıkları, bulaşıcı hastalıkları, böbrek hastalıkları dâhildir. Dâhiliye bölümü doktoru gripten zatürreeye kadar; kalp ritim bozukluklarından guatr’a kadar, idrar yollarından migren’e kadar ilgilenebilir, tedavi sunabilir.

Devlet ya da özel hastane fark etmeksizin Dâhiliye bölümünde cerrahi dışı tüm şikâyetler çözüm bulur. Bu nedenle de Dâhiliye kısmına diğer tüm branşların aslında başnoktası ifadesi verilir. Kapsam dâhilinde teşhis ve tedavisini yapar aşan durumda da farklı bölümlere yönlendirme Dâhiliye doktorları tarafından sağlanır. Bir kişi kendini hasta hissettiğinde aslında neresinden kaynaklandığını çoğu zaman belirtemez. Bu noktada Dâhiliye uzmanına başvurarak hemen alınan kan ve idrar örnekleri ile şikâyetler birleştirilir ve kesin bulgu ortaya çıkarılır. Dâhiliye uzmanı kendi bölümünün dışında bir hastalık teşhisinde bulunursa tedavi olması için ve en önemlisi erken tanı ile yönlendirme yapar.

Check Up Önemi

Düzenli bir check-up yapılması; belirtileri çok belli olmayan hastalıkların teşhisinde erken döneme ait en güzel önlemdir. Bazen bulaşıcı bir hastalık teşhis edilir bazen de kronik bir hastalık önceden belirlenip tedavisine hemen başlanır. Check-up programları bir bireyin yaşam kalitesi için çok önemlidir. Yapılan sadece basit bir kan tahlili gibi görünse de aslında birçok riskli durumun teşhisi yapılmış olunur. Mutlaka yılda bir kez konusunda uzman kişilere yaptırılmalıdır.

Bir check up taraması bazen hayati bir durum haline bile gelebilir. Özellikle aile öyküsü içerisinde olan bazı hastalıkların veya kadınlar için jinekolojik testlerin yer aldığı bu taramalarda çok şey tespit edilip erken teşhisle çok daha başarılı bir tedavi kapsamına girilir ve sağlık her zaman el üstünde tutulmuş olunur.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×