Çocuklukta Soğuk Algınlığı ve Grip

Eylül 3, 20150Check-Up

Çocuklukta Soğuk Algınlığı ve Grip

Eylül 3, 2015 0
img-general-hospital-08-1200x800.jpg

Çocuklukta Soğuk Algınlığı Ve Grip

Her çocuk küçüklük döneminde birçok hastalık geçirmektedir. Çocukluk döneminde en sık geçirilen hastalıklardan biri de soğuk algınlığı ve griptir. Çok sık görülen ve sağlık merkezlerine başvuruların çoğunu oluşturan bu hastalığın kimi zaman tedavisi çok zor olabilmektedir. Bünyesi zayıf olan çocuklarda daha uzun sürse de antibiyotik kullanımı gerektirmeyen hastalıklardandır. Çoğunlukla kendiliğinden iyileşebilen bu hastalıklar hem çocuklarımızın hem de ebeveynler olarak bizlerin yaşam kalitesini yeterince bozmaktadır. Vücut direnci ne kadar güçlü ise bu hastalıkları yenebilmek o kadar kolay olmaktadır.Ancak yaşı küçük olan çocuklarda özellikle de iki yaşından küçük çocuklarda daha ağır geçirilebilmektedir. Bu yaş grubu çocuklarda hastalık seyrinde orta kulak iltihabı, zatürre, bronşit, kilo kaybı, ciddi iştahsızlık gibi ilave tıbbi sorunlar da yaşanmaktadır.

Soğuk algınlığı ile grip klinik olarak iki farklı seyir göstermektedir. Soğuk algınlığında çocuklar genellikle hareketli olup günlük yaşantılarına devam ederler. Gripte ise yüksek ateş, belirgin halsizlik, kas ağrıları, iştahsızlık gibi bulgulara rastlanmaktadır. Çocuğun yaşı, hastalık seyri, bulgulara göre hastalık takibi ve tedavisi düzenlenmektedir. Vücut direncini arttıran yiyecekler çok önemlidir. Hastalık halinde sağlıklı beslenmek hastalığın kolay atlatılmasını ve metabolizmanın güçlendirilmesini sağlar  Bunlar arasında özellikle C vitamini içeren portakal, mandalina, greyfurt, yeşil renkli sebzeler önemli yer tutmaktadır. Hasta çocuğun bulunduğu ortam bolca havalandırılmalı, mümkünse bol güneş görmeli, bol su ve sulu gıdalar verilmelidir. Bulaşı önlemek için el yıkamak ta çok önemlidir. Sık sık el yıkamaya özen gösterilmelidir. Sağlıklı beslenmek yani doğal, temiz, organik gıdalar tüketmek geçirdiği hastalığı atlatmasına ek olarak gelecekte hastalık geçirme ihtimalini azaltmaktadır.

Bazı çocuklarda vücut direnci, tüm bunlara rağmen bazen yetersiz kalmakta ve hastalıklar oluşmaktadır. Böylece vücut yıpranmaktadır. Bu nedenle çocukluk aşıları da hastalıklardan korunmak için çok önemlidir. Grip aşısı bu yönüyle çocuklarımıza uygulanmalıdır. Özellikle evde okula giden kardeş varsa, anne ve baba sağlık personeli ya da öğretmense, çocukta sık geçirilen bronşit, alerjik hastalık, astım, şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi durumlar mevcutsa, kış aylarında sık sık hastalanıyor ve orta kulak iltihabı geçiriyorsa grip aşısı yapılmalıdır. Grip aşıları ilk defa yapılacaksa iki doz şeklinde uygulanmakta olup sonra ki yıllarda da Eylül ayından itibaren her yıl tekrarlanmalıdır.

Soğuk algınlığı ve grip hakkında çocuklarımızı bilinçlendirmemiz hastalıklardan korunmak için en önemli yollardan biridir. Okullarda öğretmenlerin bu hastalıklar hakkında eğitici ve uyarıcı davrandığını biliyoruz. El yıkamanın önemini, sağlıklı, doğal, temiz, organik beslenmenin önemi anlatılmalıdır. Hapşırma ve öksürmeleri bir peçeteye yapmalı, avuç içimize yapmamalıyız. Peçetenin olmadığı ortamlarda kolunu ağız bölgesine tutup mikropların yayılmaması gerektiğini öğretmeliyiz. Soğuk algınlığı ve gripli olan bir kişi havlu, çatal, kaşık, bardak ve bunların dışında ki kişisel eşyalarını başka kişilerle paylaşmamalıdır. Özellikle hasta olan bireyler iki yaşından küçük bebekler ve 65 yaş üzeri kişilerle mümkün olduğunca temaslı olmamalıdırlar. Kreş, okul ortamları, AVM gibi kapalı alışveriş merkezleri hastalık bulaşında önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple hasta olan çocuğumuzu toplu alanlardan uzak tutmalı ve iyileşene kadar okula veya kreşe göndermemeliyiz.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×