Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri

Haziran 11, 20200Check-Up

Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri

Haziran 11, 2020 0
12.jpg

Çocukların en çok yaşadığı problemlerden biri olan alt ıslatma genelde üriner olarak bilinen boşaltım sisteminden kaynaklanmaktadır. Çocukların tuvalet eğitimi döneminde çoğu zaman gece ve gündüz çişlerini kontrol edebildiği görülür. Alt ıslatma sorunlarının altında yatan ise mesanedeki gelişmenin gecikmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Çocukların genelde çiş eğitimleri 2 ila 4 yaşa kadar normal olarak tamamlanır. Bazı durumlarda böbrek ve mesane ile ilgili sorunların anlaşılmasında herhangi bir problemin olup olmadığı çeşitli testlerle ve check up ile tespit edilebilir.

Alt Islatma Neden Olur?

Çocuklarda alt ıslatma çeşitli nedenlerden olabilir. Sorun duygusallık ya da fizyolojik etkenlerden oluşmaktadır. Gece çok fazla sıvı alınması durumunda çocuğun uykusunun ağır olması, psikolojik travmalar yaşaması, stres, kaygı, idrar yolu enfeksiyonu gibi sebeplere bağlı olabilmektedir. Sorunun neden olduğunun anlaşılması için mutlaka bir üroloji hekime başvurulmalı altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Rutin bir şekilde check up yaptırılması erken teşhis ve tedavide önemlidir.

Ailenin Tutumu Nasıl Olmalı?

Altını ıslatan çocuğa karşı şiddetle yaklaşılmamalıdır. Ailelerin biraz daha bu durumda sabır göstermeleri ve tedaviye yönelik olarak mutlaka doktora danışmalarında fayda vardır. Onu küçültücü nitelikte davranmak çocuğunuza zarar verir. Çocuğunuzu alt ıslatma konusunda suçlu olarak görmemeniz ve anlayışla yaklaşmanız gerekir. Çocuğun alt ıslatma nedenleri arasında şu nedenler yer alır;

 Alt Islatma Nedenleri

Alt ıslatma sorunun %90-95 oranı fizyolojik nedenlere bağlıdır. Mesane doluluğu uyku sırasında hissedilmeyebilir. Bazı çocuklarda alt ıslatma nedeni böbrek hastalığı, mesane problemleri ve şeker hastalığından kaynaklanır. Aileden kalan genetik faktörlerde alt ıslatma nedeni olabilir. Belli başı nedenler şöyle açıklanabilir;

 • Mesane kaslarının gelişmemesi
 • Anne babada idrar kaçırma problemlerinin olması
 • Gece bol sıvı tüketilmesi, yorgunluk
 • Kaygı stres, psikolojik sorunlar, kardeş problemleri kıskançlık, okul sorunları
 • İdrar yollarındaki problemler
 • Böbreklerde sorun olması
 • İlgisizlik ve dikkat çekme
 • Diyabet şeker hastalığının olması
 • Tuvalet eğitiminde baskı
 • Yaşanılmış şok ailenin ilgisizliği
 • Dikkat eksikliği
 • Uyku apnesi sorunları

Gibi nedenlere bağlı olarak alt ıslatma sorunları yaşanabilir. Gece yaşanılan sorunların yanında gündüzde alt ıslatma sorunları yaşanabilir. Bu sorunlar kaygı endişe kafeinli içeceklerin tüketilmesi, tuvalete sık gitmemek, tuvalette idrarını tam yapmamak, idrar yolu iltihabına bağlı olarak görülebilir. Fiziki muayene ve mesane ve böbreklerle ilgili sorunların olup olmadığı check up ve çeşitli testlerle değerlendirilir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×