Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri

Kasım 3, 20200Check-Up

Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri

Kasım 3, 2020 0
656164_620x360.jpg

Çocuklarda tuvalet eğitimi 2 yaş itibari ile başlar; bu eğitim esnasında idrarlarını gece ve gündüz tutmayı öğrenmeye çalışırlarken çoğu zaman da kaçırırlar. Gece alt ıslatmaları ise bu öğrenme dönemine mahsus olmakla beraber başka sebeplerle de meydana gelebilir. Bu nedenle bir çocuk altını ıslatıyorsa mutlaka sebebi araştırılmalıdır. İdrar kaçırma sebepleri bazen fizyolojik bazen de duygusal açıdandır. Eğer sıvı alımına engel olunamazsa bir uzman desteği şart hale gelir. Diğer taraftan idrar yolu enfeksiyonu ya da kronik kabızlık da idrar kaçırmaya nedendir.

Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri

Genelde fizyolojik açıdan alt ıslatmalar sıkça gerçekleşir. Uykuya derin dalan çocuk mesane kapasitesi dışına çıktığını hissedemez ya da şeker ya böbrek hastalığı olanlarda da idrar tutma zorlaşır. Genetik nedenler ise özellikle anne ve babada alt ıslatma problemi varsa bu durumun çocuğa geçme hali yüksek oranlardadır. Ve çocukta stres, kaygı durumları varsa, bir kıskançlık ya da bir aile sorunu varsa, bu da alt ıslatma nedenidir. Nedenlerin tespitinde yapılacak check up ta ufak bir kan tahlili ile çocuğun bu durumu yaşama sebebinin kronik bir rahatsızlık olup olmadığı rahatça tespit edilebilir.

İdrar kaçırmada belirtiler vardır. Bu belirtiler nazarında yapılması gereken mutlaka değerlendirme için uzman bir hekime başvurmak olmalıdır. Tanı esnasında çocuğun henüz mesanesini tanımayı öğrenmediğinden kaynaklı sorunlar vardır, özellikle bu sorun erkek çocuklarda çok daha fazla yaşanır. İdrar kaçırmanın engellenmesi için çocukta baskı kurmak yerine, azarlamak ya da suçlama yerine destekleyici davranarak sorun çözülebilir.

Çocuğa Nasıl Yardımcı Olunabilir

Çocuklar alt ıslatma problemi ile yaşamaya başladığı andan itibaren suçluluk duyar, utanır, kaygılanır, herkesten kaçar. Bu noktada bunun bilinçli olmadığına dair ebeveyn desteği çocuk için çok önemlidir. Böylelikle kendini tanımaya başlayan çocuk idrarını tutmayı da öğrenecektir. Bütün bu yardımcı olma aşamalarının gerekirse profesyonel destekle sürdürülmesi gereklidir. Böylelikle yaşanan sorun çok daha kısa sürede hallolur. Check up fiyatları check up paketinin içeriği kapsamında değişiklik gösterir.

Davranışlarında ya da hayat tarzında değişiklik yapan çocukta alt ıslatma için ilaç tedavisi ile bir yaklaşım sağlanabilir. Böylelikle idrar torbasının kasılması önlenir. Bu tedavi  1 sene ya da daha fazla sürebilir. Check up fiyatları 2021 kapsamında hastanın genel sağlık durumu çerçeve içine alınarak yapılacak paket programın sonucunda oluşan bir fiyattır


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×