Çocuklarda Ağız Kokusunun Nedenleri

Haziran 11, 20200Check-Up

Çocuklarda Ağız Kokusunun Nedenleri

Haziran 11, 2020 0
11.jpg

Çocuklarda Ağız kokusu oluşmasının birden fazla sebebi olabilir. Ağız kokusu oluşumu her insanda farklı sebeplerden ötürü oluşabilir. Bir çocuğun sıvı tüketiminin azlığı, ağız bakımının düzenli yapılmaması, burun temizliği, yenilen yiyeceklerin kimyasal yapısı, çocuğun açlık durumu, uyku düzeni, barsak sistemlerinin çalışma durumuna bağlı olarak ağız kokusu değişiklik gösterebilir.

Ağız Kokusuna Neden Olan Durumlar

  • Fizyolojik Bakımdan Oluşan Ağız Kokuları

Sabahları uyanıldığı vakit ağızda oluşan koku, ağız içerisindeki salgının az olması, A vitamini, B12 vitamini, demir ve çinko eksikliklerinden kaynaklı ağız kokuları oluşabilmektedir. Ayrıca açlıktan da ağız kokuları yaşanabilir.

  • Ağız İçi Sağlığından Kaynaklı Oluşabilecek Ağız Kokusu

Dilin ütünde tüketilen yiyeceklerden kaynaklı kalıntılar bakteri oluşturarak ağız kokusuna neden olurlar. Dişeti sağlığının bozuk olması, ağız içerisindeki enfeksiyon durumu, sıvı eksikliğinden kaynaklı kuruluk, dudağın iç kısmında oluşan aft(pamukçuk), dişlerin çürük olması gibi rahatsızlıklar ağız kokusu oluşturabilir.

  • Solunum Yolu Rahatsızlıklarından Ötürü Oluşan Ağız Kokusu

Boğaz bölgesinde oluşan iltihaplı durumlar, özellikle kış aylarında kendini gösteren sinüzit, kronikleşmiş burun rahatsızlıkları geniz etinden kaynaklı rahatsızlık ve akciğerde oluşan iltihabi durumlar sayılabilir.

  • Sistemik Rahatsızlıklardan Kaynaklı Ağız Kokusu

Kronik böbrek rahatsızlıkları, kanda oluşan iltihabi durumlar, metabolik rahatsızlıklar, zehirlenme ve diyabetik problemler neden olabilir.

  • Barsak Ve Mide De Yaşanan Rahatsızlıktan Ötürü Oluşan Ağız Kokusu

Reflü oluşumunun vermiş olduğu koku, yemek borusunda kalan yemek parçaları, yemek burusunun dar olması, bağırsağın görevini tam yapamaması, karaciğer yetmezliğinden kaynaklı oluşan koku, helikobakteri pylori iltihaplanması ve parazitoz oluşumundan kaynaklı kokular olabilir.

  • Devamlı Olarak Kullanılan İlaçlara Bağlı Oluşan Ağız Kokusu

Kronik hastaların ya da bağırsak problemi yaşayan hastaların devamlı olarak kullandıkları ilaçlardan kaynaklı ağız kokusu meydana gelebilmektedir.

  • Tüketilen Yiyecek Ve İçeceklerden Kaynaklı Ağız Kokusu

Kuru soğan, sarımsak, turp gibi sebzeler ve alkol, kahve ve süt ürünleri gibi tüketilen içeceklerden kaynaklı oluşan ağız kokuları görülmektedir.

 

Ağız Kokusunu Nasıl Giderebiliriz?

Bol bol sıvı tüketerek ağız kuruluğunun giderilmesi gerekir. Ağızda oluşan tükürük salgısını arttırmak için diş temizliğine dikkat edilmeli. Özellikle şekersiz sakız çiğneyerek ağız salgısını arttırabilirsiniz. Anti mikrobiyal özelliğe sahip ağız gargaralarını kullanarak ağız içi hijyeni sağlanabilir. Özellikle koku yapan yiyecek ve içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Bu gibi önlemler alınmasına rağmen çocuklardaki ağız kokusu giderilemedi ise Check up başvurulması gerekmektedir.

Check Up Neden Yaptırılmalı?

Her bir insanın yaşamı boyunca herhangi bir rahatsızlık yaşamasa bile her yıl düzenli olarak 1 defa check up yaptırması yararlı olur. Her yıl yapılan testler sonrasında alınan sonuçlar doktor tarafından incelemeye alınarak sağlığınızdaki değişimleri karşılaştırıp herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızın tespiti yapılır. Bu sebepten dolayı sağlığını düşünen her insan Check up yaptırması gerekir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×