Checkup Ne Zaman Yapılır?

Ağustos 31, 20200Check-Up

Checkup Ne Zaman Yapılır?

Ağustos 31, 2020 0
checkup-fiyatlari-300x224-1.jpg

Bizlerin ilk olarak checkup kavramının neye karşılık geldiğini ve neden yapıldığını bilmemiz gerekir. Daha anlaşılır bir bilgi olması için bilgi aktarımına alt başlıklar altında ön bilgimiz olması gereken checkup nedir, checkup kimlere yapılır sorularının cevabından sonra asıl sorumuz olan checkup ne zaman yapılır başlığımıza yönelelim.

Checkup Nedir?

Checkup bir sağlık taramasıdır. Herhangi bir rahatsızlık belirtisi ve hastalığı olmayan kişilerin çevresel faktörler, yaş ve kalıtsal yapılardan da yola çıkarak tedbir amaçlı yaptırabileceği bir taramadır. Hiçbir bulgusu olmayan fakat sinsice ilerleyen hastalıkların ön görülmesine ve erken tedaviye oldukça fayda sağlamaktadır. Fakat bir bulgusu ve hastalığı olmayan bireylerin yanında hastalığı olup ve tanı konulamamış birçok hastanın da teşhisinde son derece başarılı bir taramadır. Düzenli olarak en az yılda bir kez checkup yaptırmak erken tanı ve teşhis açısında son derece önemlidir. Bu açıklama ile aslında checkup ne zaman yapılır sorusunun yanıtı verilmiş olur. Özellikle ilerleyen yaşlarda yaptırmak kanser gibi tedavisi uzun süren ve zor hastalıkların daha kolay tedavi edilebilmesi hatta oluşmadan önlem alınabilmesi için yapılması gerekenler arasında olmalıdır.

Checkup Kimlere Yapılır?

Checkup herkese yapılabilen bir sağlık taramasıdır. Fakat yapmadan önce kişiler cinsiyetine, ailesinde olan hastalıklara, düzenli egzersiz yapma durumuna, yaşına, stres düzeyine kullandığı alkol, sigara gibi alışkanlıklarına vb. faktörlere göre değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeler doğrultusunda gerekli görüldüğü alanlarda daha detaylı incelemelerde bulunuluyor. Yapılan radyolojik görüntülemeler ve kan testleri sonucuyla kişinin hangi kontrolleri hangi zaman aralığı ile yaptırması gerektiğinin uygunluğu belirleniyor. Doğru yapılan değerlendirmeler ile düzenli yapılan checkuplar sayesinde kişinin sağlığı uygun formda takip ediliyor. Böylelikle oluşabilecek küçük farklılıklar bile hemen fark edilebilir oluyor. Uzmanlara göre checkup ne zaman yapılır sorusunun genel karşılığı ise ortalama olarak;

Kadınlarda, 20’li yaşlardan 40’lı yaşlara kadar yıl da en az 2 kez iken 40’lı yaştan sonra yılda 1 kez olmak üzere gerekli görülmektedir. Bunun yanı sıra yaptırılan ve istenilen tetkiklerde yaşa göre farklılıklar olabiliyor. Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi yaş aralıklarına göre istem sayıları 20-40 arası yılda 1 kez iken 40’dan sonra yılda 2 kez oluyor


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×