Check Up’ta Nelere Bakılır?

Ağustos 30, 20200Check-Up

Check Up’ta Nelere Bakılır?

Ağustos 30, 2020 0
check-up-854267240.jpg

Check up, sağlık sorunları olmayan bir kişinin çevresel ya da kalıtsal faktörler göz önünde bulundurularak olası bir hastalık durumuna karşı genel bir sağlık taramasından ibaret bir faaliyettir. Check up yaptırmak vücutta belirginleşmeye başlamış hastalıktan erken dönemde tespit edilmesini ve hastalıklara büyümeden tedbir geliştirilmesini sağlar. Check up, yaş ve cinsiyet gruplarına göre farklı kategorilerde icra edilir. Sağlık riski değerlendirme tablosu aracılığı ile bu işlemin yapılması daha sağlıklı sonuçların alınması adına önemlidir.  

Check Up İşlemi

Check up hastane ve tıp merkezlerinde yapılır.  Check up öncesinde yapılan doktor muayenesi ile check up’ta özellikle önem arz eden hususların daha hassas tetkiklerinin yapılması önemlidir. Check up yaptırdıktan sonra elde edilen tüm değerler sağlık bakanlığı bilgi sisteminde muhafaza edilir. Sonrasında gelişebilecek durumlara karşı check up sonuçlarının muhafazası önemli bir ayrıntıdır.

Check Up Kapsamı Nedir?

Check up işlemi sadece tahlil ve bunun yanında tetkikten ibaret bir uygulama değildir. Hastalığın oluşmasından sonra yapılan tetkikler de check up değildir. Check up işleminde müracaat edenin sadece laboratuvar test sonuçları incelenmez. Check up öncesinde hasta ile yapılan mülakat da doktorun doğru değerlendirme yapması adına önemli bir husustur. Check up, doktorun hastası ile yapmış olduğu mülakat, tahliller ve radyoloji sonuçlarından ibaret bir faaliyettir. Bunun yanında hastanın doktor ile görüşmesi sonucunda önem arz eden bir durum var ise bununla ilgili özel tetkik istenmesi de check up kapsamında değerlendirilebilir.

Check Up’ta Hangi Hususlar Değerlendirilir?

Kişinin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, ailevi ve kronik hususlar göz önünde bulundurularak doktor tarafından check up sonuçları değerlendirilir. Bu işlem sonucunda hastaya bundan sonra yapması gereken ya da dikkat etmesi gereken konular ile ilgili bilgi verilir. İşlem sonunda hastada bir rahatsızlık ya da hastalık düzeyinde bir durum tespit edilirse doğru polikliniğe yönlendirilir.

Herkes Check Up Yaptırmalı Mıdır?

İlerleyen yaşlarda hastalığa dönüşebilecek bir durumdan şüphe ediyorsanız her yıl düzenli olarak check up yaptırmakta fayda vardır. Özellikle ergenlik dönemi atlatıldıktan sonra sağlıklı bireyler yılda bir kez check up yaptırmalıdır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×