Check Up Türkçesi Nedir?

Haziran 8, 20200Check-Up

Check Up Türkçesi Nedir?

Haziran 8, 2020 0
2-1.jpg

Genelde yılda bir defa yapılan check up işlemi bize genel sağlık durumumuz, varsa hastalıklarda erken teşhis veya içinde bulunduğumuz risk grupları hakkında bilgi vermektedir. İçinde bulunduğumuz risk gruplarımız hakkında bilgi edinmek bizi ilerisi için koruyacağından çok önemlidir. Aynı şekilde kanser gibi ölümcül olabilecek hastalıklarda erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden genel sağlık kontrolleri konusunda hep beraber bir bilinç geliştirmeli, aksatılmadan düzenli olarak gidilmeli ve aynı şekilde bu genç nesillere de aktarılmalıdır. Bazı risk grubunda olan, yaşı ilerlemiş veya herhangi bir hastalığı olan bireyler içinse genel sağlık kontrolü daha sık yapılabilmektedir. Bu durumda genel sağlık kontrollerine özen göstermeli, aksatmamalı ve doktorla iletişim halinde olunmalıdır, özellikle de herhangi bir şüphe ve rahatsızlık durumunda bu hemen doktora bildirilmeli, en kısa zamanda randevu alınmalıdır.

Check Up Kelimesinin Türkçe Anlamı Nedir?

Check up kelimesini daha ilk duyduğumuz anda bile kelimesini çok kolay bir şekilde Türkçe olmadığını anlayabiliriz. İngilizceden gelen bu kelime ”çek ap” olarak okunmaktadır. Ayrı ayrı kelimelere bakıldığı zaman check kontrol, up yukarı yani yukarıyı kontrol etmek gibi anlamı oluşsa da check up kelimesinin en doğru çevirisi tepeden tırnağa sağlık muayenesi olmak ya da genel sağlık kontrolü olarak kullanılabilir.

Check Up Yaptırmanın Sağlık Açısından Önemi

Erken teşhis ve risk gruplarının saptanması konusunda çok önemlidir. İhmal edilmemelidir. Genel sağlık kontrolüne giderken sekiz ile on iki saat arası bir açlık süresi olmalı, hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Mutlaka randevu alınmalı ve randevu saatinde orda olunmalıdır. Rahat ve düz kıyafetler tercih edilmelidir. Hasta hamileyse veya hamilelik şüphesi varsa bunu test başlamadan önce doktora söylemeli. Aynı şekilde eski genel sağlık kontrolümüzün sonuçlarını yanımıza almalı, varsa kullandığımız ilaçları da doktorumuza göstermeli ve onu bu konuda bilgilendirmeliyiz.

Genel sağlık kontrolünün hayat kurtardığını unutmamalı sadece kendimizi değil ailemizi, çocuklarımızı ve çevremizdeki insanları da bilinçlendirmeli, senede bir defa genel sağlık kontrolüne gitmesi gerektiği konusunda bilgilendirmeliyiz. Genel sağlık kontrolü ile konulan erken teşhislerle çoğu ölümcül hastalığın kıyısından dönüldüğünü unutmamalıyız.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×