Check Up Kimlere Yapılır?

Temmuz 8, 20200Check-Up

Check Up Kimlere Yapılır?

Temmuz 8, 2020 0
check-up-2.jpg

Check up taraması hastalığı bilinen ve tedavi gören kişilere uygulanmaz. Sağlık sorunu olmayan ve bilinmeyen hastalıkların teşhisi için tercih edilen bir taramadır. Ailesinde kanser öyküsü bulunan kişiler, genetik hastalıklara yatkınlığı olan aile bireyleri, çalıştığı  iş sahaları ve yaşadığı çevre koşulları sağlığını olumsuz etkileyen kişiler, 35 yaş ve üzeri olanlar, doğumsal anomalisi bulunanlar ve sağlıklı yaşamayı isteyen herkes bu uygulamaları yaptırabilir. Tıp dünyası gelişmiş teknoloji sayesinde hastalıkların tedavisini kısa sürede bulabilir. Bazı vakalar geç teşhis ve konulamayan teşhis gibi nedenler ile ölüm ile sonuçlanabilir. Tedavi için zaman kazanmak ve iyileşme sürecini kısaltmak için check up taraması uygulanmalıdır. Genetiğinizde şüphelendiğiniz herhangi bir rahatsızlık varsa sizlerde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Check Up Yaptırmadan Önce Dikat Edilmesi Gerekenler

Check up işleminin başarılı sonuçlanması için hizmet almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  • İşlemin yapılacağı hastanenin yeterli cihaza ve tıbbi donanıma sahip olması önemlidir.
  • Tetkik sonuçlarını ilgili uzman doktorlar detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.
  • Kişinin genetik yatkınlığı ön görülerek doğru tetkiklerin uygulandığından emin olması gerekir.
  • Ticari amaç güden hastaneler yerine insan sağlığını ön planda tutan hastanelerden hizmet alınmalıdır.
  • Kişiye özel check up programının uygulanması sağlanmalıdır.

Tarama yapılırken hastanın cinsiyeti, yaşı, var olan sağlık problemleri ve aile öyküsü mutlaka göz önüne alınmalıdır. Aksi halde istenilen başarılı sonuçlara ulaşılamaz.

Erkeklerde Check Up Taraması

Erkeklerde chek up taraması  yapılırken farklı görüntüleme tetkiklerine başvurulur. Erkeklerin en sık rastladığı prostat kanseri düşünülmeli ve bu hastalığa yönelik tarama tetkikleri mutlaka yapılmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır. Bu nedenle  düzenli uygulanan check up taramasında mutlaka prostat bezleri kontrol edilmelidir. Varikosel varlığı sorgulanmalıdır. Testesteron gibi erkek hormonlarının tahlilleri incelenmeli ve seviyeleri kontrol edilmelidir. Kan değerlerini seviyesine bakılmalıdır. Erkek hastaların larinks ve farinskleri nodül bakımından kontrol edilmelidir. Ailesinde prostat kanseri olan ve jinekomasti operasyonu geçiren kişiler düzenli olarak her yıl bu taramaları yaptırmalıdır. Unutmayın check up işlemi sağlığın korunması için uygulanan bir yöntemdir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×