Check Up İşleminin Amacı Nedir?

Temmuz 15, 20200Check-Up

Check Up İşleminin Amacı Nedir?

Temmuz 15, 2020 0
check-up-5-1200x656.jpg

Check up işleminde tüm vücudun taranmasında önemli amaçlar vardır. İşlemin ilk amacı önleyici sağlık hizmetlerinin sunulmasıdır. Bununla birlikte toplum genelinde yayılan kronik hastalıklar için risk faktörü içinde olan kişilerin tespiti, herhangi bir belirti vermeyen hastalıkların tespiti, insanları sağlıklı ve kaliteli yaşama teşvik etmesi için yeni yolların aranması ve insanların klinik bulgularının her geçen yıl karşılaştırılarak kontrol altında tutulmasıdır. Uygulamanın temel amaçları bunlardır. Tam teşekküllü hastanede uzman sağlık personelleri tarafından uygulanması gerekir. Aksi taktirde uygulamanın amacına yönelik sonuçlar elde edilemez. Başarılı bir tarama tüm hayatınız boyunca sağlıklı ve kaliteli yaşama imkanı sunar.

Check Up Türleri

Check up uygulaması rutin ve önleyici olmak üzere iki farklı türde yapılır. Önleyici check up uygulaması risk faktörü taşıyan kişilere uygulanır. Ailesinde kalıtsal hastalık bulunan, bağışıklık sistemi zayıflayan ve enfeksiyona açık olan kişilere uygulanır. Check up işlemi sırasında aşı yapılır. Kişinin vücudunda ki antikor seviyeleri ölçülür. Elde edilen verilere göre tarama araları sıklaştırılabilir. Periyodik check up herhangi bir şikayeti olmadan sadece kontrol amaçlı tarama isteyen kişilere yılda bir defa uygulanır. Kişiye yapılacak olan taramaları ve uygulamanın çeşidini fiziki muayene yaptıktan sonra doktor karar verir.

Check Up Yaşa Göre Hizmet Veriyor

Check up işleminin içerdiği hizmetler yaşa göre değişiklik gösterir. 19-39 yaş arasında, kan tetkikleri, tam kapsamlı risk değerlendirmesi, kan basıncı düzeyleri, klinik göğüs muayenesi, PAP Smear, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tetkikleri uygulanır. 40-65 yaş arası, mamogrofi, kolon kansei taraması, postmenopozomal hormon tedavileridir. 65 yaş ve üzeri hastalar için kan basıncı, kolon kanseri taramaları, görme ve işitme testleri, kolesterol düzeyleri ve diyabet tetkikleri uygulanır.

Yaş ilerledikçe vücutta yaşanan yıkımlar ve değişimler her yıl düzenli bir şekilde kontrol altında tutulur. Sağlığınızı korumak ve önlem alabilmek için check up uygulaması yaptırmanız son derece önemlidir. Kaliteli hayat sürebilmek için sağlık taramalarını düzenli olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlığınız için sadece ciddi hastalıklara önlem almanız yetmez. Önemsemediğiniz küçük sağlık problemleri ciddi hastalıklara yol açabilir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×