Check Up İçeriklerine Neler Yer Alır

Haziran 6, 20200Check-Up

Check Up İçeriklerine Neler Yer Alır

Haziran 6, 2020 0
7.jpg

Herhangi bir sağlık probleminin olmadığını düşünen birinin yapısal ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak, oluşabilecek hastalığın daha başlamadan tespiti yapılıp risk durumuna gelmeden önleminin alınması açısından yapılan bir sağlık tetkikidir. Bu sayede hastalık daha başlamadan tedavisi yapılabilmesi sağlanmaktadır.

Check Up İçeriğinde Neler Bulunmakta

Check up birçok kişi tarafından tercih edilen ve aynı zamanda sadece tahlil yapılıp incelemeye alınan bir olay değildir. Ayrıca hastalığın başlangıcından sonra yapılan testler de Check up sayılmamaktadır. Bu testler sırasında yalnızca hastadan alınan tahliller incelenerek bir değerlendirilmeye varılamaz. Check up yapılmadan önce hastanın kendisi ile görüşülerek daha iyi değerlendirme yapılması mümkündür. Laboratuvar ve radyolojik tetkiklerin yanı sıra doktorun hasta ile yapacağı görüşmede alacağı beslenme alışkanlıkları, aile içerisindeki risk gruplarını ve kişisel yaşam tarzını da baz alarak yaptığı bir sağlık değerlendirmesidir. Yapılan testler ve değerlendirmelerden sonra hastanın uyması gereken kurallar ile ilgili bilgiler hastanın bilgisine sunulur. Bu testler sırasında tespit edilecek herhangi bir rahatsızlık görülürse hasta hemen ilgili bölüme sevk edilir.

 Peki Bu Test Yapım Süresi Ne Kadar Ve Nasıl Yapılabilir?

ilk olarak Check up yaptırılması düşünülen sağlık merkezinden randevu talebinde bulunulması gerekir. Check up yapacak olan hekim hastanın kullanmakta olduğu herhangi bir ilaç ve geçirilmiş olan bir rahatsızlığın olup olmadığı konusunda bilgiler alır. Bu şekilde testin aşamaları belirlenir ve testlerin yapılmadan önce hastanın yapması gereken talimatların bilgisi verilir. Randevu zamanından 8 ila 10 saat önce yeme içme kesilmesi gerekir.

Tetkiklerin ilk aşamasında hastadan kan ve idrar tahlilleri alınır, ardından kalp elektrosu(EKG) çekilir. Daha sonra ak ciğer filmi ve batın ultrasonu yapılmaktadır. Bunların hemen ardından yaş ve cinsiyete bakılarak mamografi, PSA testleri yapılır. Bazen 50 yaşın üzerindeki hastalarda endoskopi de istenebiliyor. Yapılan bu testlerin sonuçları panel içeriğine göre aynı gün yada ileri günlerde çıkabilmektedir.

 Check Up Herkes İçin Gerekli

Yetişkin bir insanın yaşam süresi boyunca herhangi bir rahatsızlık yaşamasa bile her yıl düzenli olarak 1 defa sağlık testlerini yaptırması yararlı olur. Her yıl yapılan testler sonrasında alınan sonuçlar doktor tarafından incelemeye alınarak sağlığınızdaki değişimleri karşılaştırıp herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızın tespiti yapılır. Bu sebepten dolayı sağlığını düşünen her insan Check up yaptırması gerekir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×