Check Up Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır?

Haziran 2, 20200Check-Up

Check Up Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır?

Haziran 2, 2020 0
5.png

İngilizce de genel sağlık taraması anlamına gelen check up düzenli yapılması gereken önemli bir tıbbi tedbirdir. Sadece vücudumuzun güncel durumu hakkında bilgi almamızı sağlayan bu işlem aynı zamanda da ileride yaşayabileceğimiz hastalıklara karşı bir bilgilendirme ve erken teşhiste çok önemli bir yer taşımaktadır. Çoğu doktor düzenli olarak yapılmasını sıklıkla tavsiye eder, hayatımızda çok önemli bir yerinin olması gerektiğini ve hayat rutinimizin bir parçasında olması gerektiğini söyler. Doğru zamanda yapılan sağlık taraması ile kanser başta olmak üzere pek çok ölümcül hastalıktan erken teşhis sayesinde korunabiliriz, bu yüzden bir rahatsızlığımız veya şikâyetimiz olsun olmasın düzenli olarak kontrole gitmek, doktorumuza görünmek çok önemlidir. Şikâyetimiz olduğu veya bir rahatsızlık hissettiğimiz dönemlerde ise genel sağlık taraması için beklememeli ve en yakın zamanda bir doktora görünmeliyizdir.

Check Up Sırasında Nelere Bakılır?

 Genel sağlık taraması esnasında doktorlar hastanın yaş ve klinik özelliklerine göre kişiye özel bir tarama yaparlar. Genellikle sağlık taramalarında kan basıncı, solunum, kalp, karaciğer ve böbreklerin çalışma durumu, metabolizma, hormonlar ve kanser taraması gerçekleştirilir.  Ayriyeten iç hastalıklar, enfeksiyon riskleri nöroloji, cilt hastalıkları ve bunun gibi başka taramalar da kişinin yaş ve klinik özelliklerine göre yapılabilmektedir. Check up kişiye özel olmasının sebebi ise en güvenilir sonucu alabilmektir. Eğer varsa hastanın şikâyeti, sağlık geçmişi, soy geçmişi, yeme, içme ve egzersiz alışkanlıkları, varsa kullandığı ilaçlar gibi etkenler de göz önünde bulundurularak yapılır.

Check Up Yaptırmada Periyodik Düzen

Herkesin düzenli aralıklarla yaptırması gereken check up işlemi çoğu insan için ortalama bir yılda bir yapılmalıdır. Tıpkı genel sağlık taramasının kişiye özel olması gibi genel sağlık taraması yaptırma aralıkları da kişiden kişiye değişmektedir. Çoğu insan için yılda bir defa olan bu işlem hastanın yaşı ilerledikçe veya sağlık durumuna göre daha sık yapılabilmektedir. Ayrıca herhangi bir şikâyet durumunda genel sağlık taraması tarihinin beklenmemesi, en kısa zamanda doktorumuzla iletişime geçilerek durumdan haberdar edilmesi ve randevu alınması gerekmektedir. Hastalığı olan hastalarda ise doktorun belirlediği şekilde kontrollere gidilmelidir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×