Check Up Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Temmuz 16, 20200Check-Up

Check Up Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Temmuz 16, 2020 0
check-up-p0014-1200x641.jpg

Kişilerin herhangi bir şikayeti ve sağlık problemi olmadan tamamen kontrrol amacı ile yaptırdığı sağlık taramasına check up denir. Özel hastaneler tarafından farklı paket çeşitleri ile sunulur. Standart bir içeriği bulunmaz. Tamamen hasta odaklıdır. Dünya genelinde yaşanan salgın hastalıklar, daha önce adı duyulamış yeni vakaların artması ve ölüm yaş ortalamasının düşmesi gibi nedenlerden dolayı son yıllarda sık sık talep ediliyor. Günlük hayatta önemsemediğimiz küçük sağlık sorunllarının altında büyük ve cidi hastalıklar olabilir. Bu nedenle sağlıklı bieylerin bu uygulamayı tercih etmeleri çok büyük önem taşır. Teşhisi konulmuş olan hastalarda yaptırabilir. Ancak hali hazırda belirlenen bir rahatsızlıkları olduğu için kontrol periyotları dakh kısa sürelerde tercih edilir.

Kimler Check Up Yaptıramaz?

Check up taramaları 20 yaşını dolduran herkese uygulanabilen taramalardır. Bazı özel durumu olan kişilere bu taramaların yapılması uygun görülmez. Bu kişiler;

  • Radyolojik görüntülemelerin bazıları radyasyon içerdiği için hamilelik döneminde olan kişilere uygulanmaz.
  • Randevudan önceki 24 saat içerisinde alkol alanlara kan tetkikleri yapılamaz. Bu nedenle bu kişilere farklı bir güne randevu verilir.
  • Uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan maddeleri kullanan kişilere uygulanmaz.

Alkol, esrar ve eroin gibi maddeler uzun süre kanda ve vücudun diğer dokularında birikir. Bu nedenle bu kişilere uygulanan testler doğru sonuç vermez. Check up işleminin ücretini kişi kendisi ödediği için sonucu yanlış çıkan tetkikler ile maddi kayıp yaşar. Bu nedenle bu maddeleri bıraktıktan sonra yapılması önerilir.

Check Up Hizmeti Verme Kriterleri Nelerdir?

Hastaneler check up taraması yapmak için bazı şartları sağlamalıdır. İlk olarak laboratuvar bölümü ISO 15189 belgesine sahip olmalıdır. Hastanenin bir bölümü tamamen sağlık taraması için ayırmalıdır. Tüm tahlil sonuçları ve doktor görüşleri güvenli dijital ortamda en az bir yıl saklanmalıdır. Kişilere mutlaka bir check up danışmanı bu süreç içerisinde yardımcı olmalıdır. İşlem sonucunda kişinin taşıdığı riskler dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve gerek görülürse daha ayrıntılı testler uygulanabilmelidir. Sağlık kuruluşu ilgili hizmeti vermek için bu kriterleri taşımalıdır


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×