Bebeklere Check Up Yaptırılabilir Mi?

Haziran 12, 20200Check-Up

Bebeklere Check Up Yaptırılabilir Mi?

Haziran 12, 2020 0
e.jpg

Check-up belli aralıklarla yapılan sağlık kontrolleri demektir. Check-up yaptıran kişinin illaki bir sağlık sorunu olması gerekmeyebilir, bu kontrolde amaç erken  dönemde bir hastalık başlangıcı varsa bunu yakalayabilmek ve tedavisine başlayabilmektir. Check-up işlemleri sadece yetişkinleri değil;  çocukları ve bebekleri de kapsar. Bebeğin sağlığı, büyümesi, gelişmesi kontrol altında tutulmuş olunur. Periyodik yapılan bu kontrollerde bebekteki gelişme, varsa davranış bozuklukları erken dönemde teşhis edilmiş olunur.

Bebekte Check-Up Periyotları

Bebeklere de check-up yapılır. Her bebek ilk 6 ayında rutin kontroller içinde olmalıdır. Daha sonra bu kontroller 2-3 ayda bir şeklinde devam edebilir. 2 yaşından itibaren 7 yaşına kadar da her yıl check-up yaptırılabilir. Bebek check-uplarında muayene edilir, tahliller ve tetkikler yapılır, aşılanma durumları incelenir, beslenmesinde sorun olup olmadığı dolayısı ile gelişmesi ve büyümesi kontrol edilir.

Check-up döneminde bebekler çocuk hastalıkları bölümünün doktorlarına gösterilir. Bu muayene son derece kapsamlıdır; ağırlığından, nabzına, solunum sayısından, karın içi organlarına kadar, cinsel organından gelişimine kadar her detay incelenir. Mesela ortopedi muayenesi yapılarak bebeğin ayakların üzerine basması ve yürümesi değerlendirilmeye alınır. Göz hastalıkları muayenesinde görmesi varsa gizli şaşılık gibi durumlar tetkik edilir, işitme testi yapılır. Bütün bu ayrıntılar bebeğin genel sağlık yapısı açısından önemli değerlerdir.

Bebeklerde Check Up Faydaları

Bebeklerde check up fayda sağlar. Erken dönemde şişmanlık, şeker, kemik erimesi, kansızlık, kalça çıkığı gibi rahatsızlıkların bu sağlık taramalarında ortaya çıkıp gerekli tedaviye alınması açısından faydalıdır. Yapılacak check-up programları ile çocuğa ait her detay kontrol altında tutularak genel sağlık durumu bir program dâhilinde tutulacaktır.

Sağlıklı bir beden için, sağlıklı bir zihin için check-up yaptırmak fayda sağlayıcı bir sağlık kontrolüdür. Amaç  hastalıklar oluşmadan tespit edilip önlem alınabilmesidir. Bir check-up programı içerik bakımından fiziki muayene ile başlar sonra tetkik, tahlil aşamasına geçilir. Böylelikle, kalp, akciğer, mide, sinir sistemi her biri kontrolden geçmiş olur. Check -up sayesinde henüz başlangıç aşamasında seyreden bir hastalık saptanabilir ve erken tedavi ile kontrol altına alınır. Diyabet, tansiyon, kalp damar hastalıkları, kanser gibi hastalıklar saptanabilir ve hemen tedaviye adım atılır. Check up sayesinde kişi vücudunu tanır, düzenli kontroller yaparak sağlığını el üstünde tutmayı öğrenir. Check up sayesinde büyük hastalıklara yakalanma riski de azalacaktır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×