Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Haziran 12, 20200Check-Up

Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Haziran 12, 2020 0
anne-sütü.png

Bebekler dünyaya geldikleri ilk andan itibaren anne sütüne ihtiyaç duyar ve bebeklerin alacakları  tek besin ve  beslenme kaynakları anne sütüdür.

Doğum yapan kadına doğdum yaptıktan hemen sonra bebek verilir emzirmek için, bu süreç böylece başlayıp 2 yaşına kadar devam eder. Hatta bazen emzirmeye daha uzun süre devam eden  yada daha kısa sürede emzirmeyi sonlandıran annelerde vardır. Check up yaptırarak bebeklerin sağlık takiplerini de en iyi şekilde yaptırabilir ve anne sütü haricinde bebek ile ilgili olan sağlık durumlarını inceleyebilirsiniz. Anne sütünün bebeğin sağlıklı gelişiminde rolleri şöyledir;

Bebeklerde Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü bebek için en temel, hazır ve ekonomik besindir. En sağlıklı anne sütü bebeğin ilk emzirildiği, ilk aldığı süttür. Bebek üç aylık olana kadar anne sütünü düzenli ve verimli alırsa suya bile ihtiyacı yoktur. Anne sütü bebeğin su ihtiyacını da karşılar.

Bebeğin bağışıklık sistemini geliştirilmesi ve koruyucu etki göstermesi açısından çok önemlidir. Sadece anne sütü alan bir bebekte, anne sütü bebeği dışarıdan gelecek hastalıklara, virüslere ve bakterilere karşı koruyucu etki gösterir, adeta mikroplar karşısında bariyer görevi görür.

Anne sütü bebeklere verilen inek sütü ya da mama ve benzeri gibi yan,  ek ürünlere göre sindirimi daha rahattır. Bağırsaklar tarafından emilimi ve boşaltımı daha kolaydır.

Anne sütü, bebekte ani yükselen ateş ve havale geçirme riskine karşıda koruyucu etkiye sahiptir. Ateşi olan bir bebeğin doktorlar tarafından sürekli emzirilmesi tavsiye edilir. Bebek annesini emdikçe mucizevi bir şekilde yüksek olan ateş değeri düşme eğilimi gösterir.

Bebek Gelişiminde Önemli Bir Destekçidir

Anne sütü, bebekte sağlıklı diş, kemik ve kas gelişimini destekler. Anne sütünü ek gıdalara göre daha çok alan bebekte diş çürümelerine daha az rastlanır ve hatta hiç rastlanmaz. İlerleyen yaşlarda yapılan aktivite ve sporların, genetik yapısının  yanı sıra çocuk sağlıklı vücudunu, olumlu organ gelişimini, kemik, kaslarını  ve uzun boyunu  bebeklikte aldığı anne sütüne borçludur.

Anne sütünü alan bebek daha huzurlu bir ruh hali içindedir. Anne sütü bebek için adeta doğal, hapsız ve şurupsuz bir sakinleştirici etkisi gösterir.

Anne sütü, bebeğe verilince doğduktan hemen sonra sarılığa karşı koruyucu etki gösterir. Bunun yanı sıra anne sütü alan bebek sonradan, çocukluk döneminde  ortaya çıkabilecek alerjik hastalıklara karşı da şimdiden kendini koruma altına almış olur. Belirli periyotlarda check up yaptırarak bebeklerin gelişimini yakından izleyebilirsiniz.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×