Astım Nedir Kimlerde Görülür?

Haziran 4, 20200Check-Up

Astım Nedir Kimlerde Görülür?

Haziran 4, 2020 0
astım.jpg

Astım hastalığı, solunum yollarının iltihaplanması olarak tanımlanıyor. Bu hastalık mukoza zarlarının zarar görmesine ve tahriş olmasına neden olur. Uzun süreli öksürme ve hapşırma gibi nöbetler de görülebilir. Nefes darlığı da astım belirtilerinden birisidir. Hayat kalitesini olumsuz etkileyen ve bazı insanların sürekli yanında ilaç ya da solunum gereçleri taşımasına neden olan bir hastalıktır. Doğuştan yatkınlık olabildiği gibi sonradan da gelişebilir. Bu yüzden düzenli check up yaptırmak ve hastalığı erken teşhis ettirip ona göre hayata devam etmek daha iyi olur. 

Astım Neden Olur?

Alerji en genel astım nedenlerinden birisi. Bazı kişiler başta tütün dumanı ve toz olmak üzere, kirlilik nemli ve soğuk hava, sis, bazı koku ve gazlar fiziksel aktiviteler, yorgunluk ve stres gibi nedenlerle de astım krizine yakalanabilir. Eğer ailede genetik bir astıma yatkınlık varsa, kişinin astıma yakalanma riski yüksektir. Bunun dışında astım pek çok kişide sonradan gelişir. Yaşam koşulları ve alerjik fonksiyonların gelişmesi gibi nedenlerle astım yakalanma olasılığı vardır.

Bazen tozlu, kumlu ve de ağır çalışma koşulları da astıma yol açabilir. Bazı virüs ve enfeksiyonlar da astım nedenleri arasındadır. Genetik değilse, alerjik hastalıklar ve egzama gibi rahatsızlıklarla birlikte astıma yakalanma olasılığı daha fazladır. Check up yaptırmayı ihmal etmezseniz bu hastalığa karşı daha önceden önlem almanız mümkün olabilir. 

Astım Nelere Yol Açar?

Astımın etkileri en çok solunum yollarında görülür. Buradaki kaslar astım nedeniyle kramp ve iltihaplanmaya maruz kalabilir. Bu durum mukozanın şişmesine neden olur. Bronşlarda kasılma ve daralmalar da astımın sonuçlarıdır. Bu sonuçlar yoğun öksürük nöbetine yol açar. Arka arkaya beşten fazla hapşırma, halsizlik ve yorgunluk da astım belirtileri arasındadır.

Nefes darlığı ve rahat bir şekilde nefes alamama da astım hastalığı sonucudur. Daha önce böyle bir rahatsızlığınız olmasa da herhangi bir yaşta astıma yakalanma olasılığı vardır. Düzenli check up yaptıran birisi hastalıklarından zamanında haberdar olur ve önlem alma şansı yakalar. Check up vücudunuzun herhangi bir yerindeki hastalık, rahatsızlık, değişiklik gibi durumlardan haberdar olmanızı ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmenizi sağlar. 


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×