Aşırı Terleme ve Tedavisi

Haziran 6, 20200Check-Up

Aşırı Terleme ve Tedavisi

Haziran 6, 2020 0
terleme.jpg

Terleme, vücudumuzda bulunan bazı salgı bezleri tarafından, vücuttan su atılması durumudur. Vücutta yağ yanması durumunda da yanan yağ vücuttan parçalanmış yağ asitleri ve su olarak uzaklaştırılır. Vücuttan aşırı su atılması ve terleme miktarının fazla olması durumuna aşırı terleme denmektedir. Aşırı terleme durumu genelde ciddiye alınacak rahatsızlıklardan oluşmaz fakat bazı ciddi rahatsızlıklar vücutta aşırı terlemeye neden olabileceğinden, detaylı bir check-up yaptırılarak terlemenin nedeni öğrenilmelidir.

Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir?

Aşırı terleme, sempatik sinir sisteminin bir faaliyeti sonucu oluşmaktadır. Çok sıcak havalarda normalden fazla terlemek çok olağan bir durumdur. Bazı zamanlarda vücutta bazı hormonların fazla salgılandığı dönemlerde de aşırı terleme durumları görülebilir. Kişiler fazla heyecanlandıklarında salgılanan adrenalin hormonu, aşırı terlemeye sebep olan hormonların başında gelir. Hamilelikte de sık sık yaşanan hormon döngüsü, hamile bireyin sıklıkla sıcaklayıp gereksiz ve aşırı terlemeler yaşamasına sebep olabilir.

Bazı durumlarda ise aşırı terleme ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Damar yollarındaki tıkanıklıklardan dolayı kişilerde oluşan kalp rahatsızlıkları aşırı terleme olarak belirti verebilmektedir. Ayrıca düzensiz beslenme sonucu oluşan karaciğer yağlanması ve karaciğerin fonksiyonlarındaki yavaşlama kişilerde aşırı terlemeye sebep olur.

Diyabet Hastalarında Aşırı Terleme

Diyabet ve insülin direnci yaşayan kişilerde genellikle ilk belirti aşırı terleme ve bu durumdan dolayı vücudun dehidrasyona uğramasıyla sürekli ve bol miktarda su tüketme isteğidir. Aynı şekilde kan şekerinin normalden daha düşük olması da aşırı terleme durumunu tetikler.

Zehirli guatr diye bilinen tiroid bezi rahatsızlığı da fazla terlemeye sebep olmaktadır. Bu hastalık bazen sadece aşırı terleme belirtisi verirken başka hiçbir belirti göstermeden sinsice ilerleyebilir. Nadiren böbreklerde ve böbreküstü bezlerinde oluşan tümörler aşırı terleme ve idrar sorunları ile insanların karşısına çıkabilir.

Aşırı Terleme Durumu Yaşayan Kişilerin Alması Gereken Tedavi

Aşırı terleme durumunun tedavi edilebilmesi için öncelikle buna sebep olan durumun ortaya çıkması gerekir. Aşırı terleme birçok sebepten ötürü ortaya çıkabilen bir sonuç olduğundan, detaylı bir check-up yaptırmak akıllıca olacaktır. Yapılan Check-up sayesinde kişilerin tüm organ ve hormonlarının çalışma seviyeleri ölçülerek, aşırı terlemeye sebep olan faktör belirlenecek ve buna göre bir tedavi planı oluşturulacaktır.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×