Açlık Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Haziran 6, 20200Check-Up

Açlık Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Haziran 6, 2020 0
kan-şekeri.jpg

Kan şekeri seviyesi insanlar için önem teşkil eder. Kanda bulunan glikoz, vücudun temel enerjisi olarak nitelendirilir. Yiyecekler vücuda alındıktan sonra, kan yoluyla glikoz hücrelere aktarılır ve enerji sağlar. Bundan dolayı, kandaki glikoz seviyesi önem arz eder. Kandaki şeker seviyesini belirlemek için bir takım testler yapılabilir. Açlık kan şekeri testi, postprandiyal kan şekeri testi, idrar testi, otolog glikoz ölçümü gibi bir takım testler ile kan şekeri düzeyleri ve insülin direnci incelenebilir. Bu testlerin yanı sıra check up yaptırılarak vücudun genel sağlık durumunun incelenmesi de tedbirli olmak açısından önemlidir.

Kan Şekeri Nedir?

Temel gıdalardan karbonhidratları sindirdikten sonra kan şekeri üretilir. Vücuttaki tüm metabolik aktivitelerin çalışması için kan şekerini enerjiye dönüştürmek için kullanılması gerekir. Vücutta kan şekerinin oluşması için yeterli karbonhidrat eklenmelidir. Meyve, pirinç, kuru yemiş, patates ve un gibi gıdaların tümü karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar sindirilir ve kan şekerine dönüştürülür. Kan şekeri bağırsaklardan emilir ve kana girer.

Kanla tüm organlara taşınan kan şekeri, organların enerji ihtiyaçlarını karşılayabilir. Çok fazla kan şekeri varsa, karmaşık bir karbonhidrat haline gelir ve kaslarda ve karaciğerde depolanır. Biriken kan şekerinin sürekli olarak yüksek değerlerde organlara çeşitli zararlar verebilir. Bunun olmasını engellemek için kan şekeri belirli aralıklarla ölçülebilir.

Ayrıca organlarda hasar oluşup oluşmadığını anlamak için en iyi yol check up yaptırmaktır. Burada amaç, insanların sağlık durumlarının olağan bir değerlendirmesini yapmak ve henüz bir şikâyete neden olmayan hastalıkların erken teşhisidir. Kan şekeri ölçümü tokluk ve açlık kan şekeri değerlerine bakılması için iki farklı şekilde yapılır.

Açlık Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bireyin 8-12 saat aç kaldıktan sonra sağlanan kan örneğine bakılarak yapılan bir testtir. Testin sonunda kandaki glikoz değeri 126 mg / dl veya daha yüksek bir değere yükselirse, test başka bir günde tekrarlanır ve sonuçlar genellikle diyabet tanısı koymak için yeterlidir. 75 mg / dl’nin altındaki açlık kan şekerine hipoglisemi denir. Uzun süre aç kalmak, çeşitli ilaç kullanımları, aşırı fiziksel aktivite, yorgunluk, kalp, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri, pankreas tümörleri gibi etkenler hipoglisemiye sebep olabilir. Şiddetli hipoglisemi çok tehlikeli olabilir. Kan şekeri ortaya çıkaracağı problemleri önlemek için düzenli test yaptırmak önemlidir.

Hepsinden önemlisi ise genel sağlığı korumak için düzenli olarak check up yaptırmaktır. Hastalık meydana gelmeden önce insan sağlığını korumak için gerekli önlemler alınmalıdır. Çünkü hastalık ortaya çıktıktan sonra yapılacak tedavi çok daha masraflı olabilir.


Yorum Bırakın

E-posta adresin yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBizi sosyal ağlarda ziyaret edin:


Bizi sosyal ağlarda ziyaret edin:www.checkupsepeti.com yer alan sağlık bilgileri;profesyonel tıbbi değerlendirme,tanı,tedavi yerine geçmez.danışman hekimlerin yazı ve değerlendirmeleri hastalara,hastalıklarını daha iyi belirlendirmeleri için bir değerlendirme amacı sunar. Checkupsepeti.com da yer alan içerikler veya internet sürümünde yer alan bilgilere göre kullanıcı tarafından alınan karar veya önerilerden ortaya çıkacak herhangi bir olaydan veya herhangi bir raslantısal,dolaylı özel veya bağlantılı hasardan hiçbir kullanıcıya karşı sorunlu değildir.

www.checkupsepeti.com adresinde yer alan sağlık bilgilerini okuduğunuzda, bu feragatname de belirtilen kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.Yardıma ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın, derhal cevap vereceğiz ve size hemen yardım sağlayacağız.

Copyright by NET AJANS GROUP BUSINESS 2019. All rights reserved.

Open chat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×